eReport.sk

Bulharsko a Rumunsko vstúpili do Schengenu: Avšak len limitovane

Bulharsko a Rumunsko sa v nedeľu pripojili k rozsiahlemu európskemu schengenskému priestoru voľného pohybu, čím sa pre ich obyvateľov po 13 rokoch čakania otvorila možnosť cestovať letecky a po mori bez hraničných kontrol.

Veto zo strany Rakúska však znamená, že nový štatút sa nebude vzťahovať na pozemné trasy, keďže Viedeň vyjadrila obavy z možného prílevu žiadateľov o azyl. Napriek čiastočnému členstvu má zrušenie kontrol na vzdušných a námorných hraniciach oboch krajín významnú symbolickú hodnotu.

 Pre Bulharsko a Rumunsko je prijatie do Schengenu „dôležitým míľnikom“, ktorý symbolizuje „otázku dôstojnosti a príslušnosti k Európskej únii“, uviedol rumunský analytik pre zahraničnú politiku Stefan Popescu.

 „Je to veľký úspech pre obe krajiny a historický moment pre schengenský priestor – najväčší priestor voľného pohybu na svete,“ uviedla v sobotu vo vyhlásení predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Spoločne budujeme silnejšiu a jednotnejšiu Európu pre všetkých našich občanov,“ dodala.

Po nedeľňajšom vstupe Bulharska a Rumunska bude mať schengenská zóna 29 členov – 25 z 27 členských štátov Európskej únie, ako aj Švajčiarsko, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko. Okrem toho tri mikroštáty – Monako, San Maríno a Vatikán – sú de facto tiež členmi schengenského priestoru vzhľadom na svoju veľkosť a nemožnosť udržiavať aktívne hraničné kontroly.

Rumunská vláda uviedla, že schengenské pravidlá sa budú vzťahovať na štyri námorné prístavy a 17 letísk, pričom letisko Otopeni v blízkosti hlavného mesta Bukurešť bude slúžiť ako najväčší uzol pre schengenské lety.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vučič s nečakaným rozhodnutím
  2. Neoliberálna prezidentka?

Na letiskách bude nasadených viac pracovníkov vrátane pohraničnej polície a imigračných úradníkov, ktorí budú „pomáhať cestujúcim a odhaľovať tých, ktorí to chcú využiť na nelegálne opustenie Rumunska“.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bulharsko a Rumunsko vstúpili do Schengenu: Avšak len limitovane

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie