Slovenské elektrárne (SE) uzavreli novú úverovú zmluvu v objeme 3,6 miliardy eur so syndikátom 20 medzinárodných bánk. Informovali o tom v stredu predstavitelia SE s tým, že ide o najväčšie korporátne refinancovanie dlhu v histórii Slovenska. Píše TASR.
Zruší sa vďaka tomu záložné právo na majetok elektrární a ročne by mala spoločnosť ušetriť na úrokoch 70 miliónov eur. Financovanie je rozdelené na viacero čiastkových úverov. Ide o trojročný amortizovaný termínovaný úver vo výške 1,665 miliardy eur, päťročný jednorazovo splatný termínovaný úver v rovnakej sume 1,665 miliardy eur a nakoniec dvojročný revolvingový úver v hodnote 250 miliónov eur.
Aký to bude mať dopad na energetický sektor?
Použité majú byť primárne na refinancovanie existujúcich nadriadených a podriadených záväzkov, ako aj na všeobecné korporátne účely, vrátane pracovného kapitálu. Koordinátorom transakcie bol UniCredit.
S viac ako 70 % podielom na celkovej výrobe elektriny na Slovensku sú SE najväčším výrobcom v krajine. Majú dvoch akcionárov. Väčšinovým je Slovak Power Holding (SPH), ktorý vlastní 66 %. Zvyšných 34 % má Slovenská republika. V SPH vlastní 50 % základného imania česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) a zvyšných 50 % talianska spoločnosť Enel. V decembri 2024 tieto dve firmy podpísali dohodu, podľa ktorej EPH kúpi podiel Enelu. Uzavretie transakcie, ktoré sa očakáva v prvej polovici roku 2025, je podmienené splnením určitých podmienok, vrátane schválenia regulačnými orgánmi.
Zdroj: TASR
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Slovenské elektrárne dosiahli historický úspech: Ako zmena financovania ovplyvní budúcnosť energetiky?