eReport.sk
Maďarský premiér Viktor Orbán Foto: tasr

Bude v Maďarsku referendum? Opozícia vyzbierala potrebné podpisy

Aktivisti maďarských opozičných strán odovzdali v piatok v Budapešti Národnej volebnej kancelárii (NVI) 470.000 podpisov na vypísanie referenda v otázke kontroverzného projektu vybudovania kampusu čínskej Univerzity Fu-tan, ale aj v otázke zvýšenia príspevku pre uchádzača o zamestnanie na 270 dní z terajších 90 dní. Informoval o tom v piatok spravodajský server 444.hu.

Ľudové hlasovanie inicioval starosta Budapešti Gergely Karácsony pôvodne s piatimi otázkami, z ktorých však Národná volebná komisia (NVB) povolila iba uvedené dve. V otázke projektu čínskej univerzity, ktorý presadzuje vláda premiéra Viktora Orbána, Karácsony zastáva názor, že za peniaze maďarských daňových poplatníkov by sa  radšej malo vybudovať lacné bývanie pre maďarských študentov, a nie drahá čínska univerzita.

Opozícia zbierala podpisy

V zmysle platných zákonov je k vypísaniu plebiscitu potrebných 200.000 platných podpisov ku každej otázke. Podpisy zbierali aktivisti zoskupenia šiestich maďarských opozičných strán V jednote za Maďarsko – Demokratickej koalície (DK), Maďarskej socialistickej strany (MSZP), Jobbiku, Politika môže byť iná (LMP), Dialógu a Momentum –, ku ktorým sa pridali aktivisti Hnutia Maďarsko pre každého a Strany dvojchvostého psa.

Referendum počas parlamentných volieb

Podľa ľavicového denníka Népszava cieľom opozície bolo, aby sa referendum uskutočnilo takisto v deň parlamentných volieb 3. apríla, ako to bude v prípade vládou iniciovaného plebiscitu v otázke ochrany detí. Vzhľadom na termíny overovania podpisov a možných právnych krokov okolo plebiscitu je na to však podľa denníka len teoretická nádej. Maďarský parlament vlani koncom novembra schválil referendum o ochrane detí pred propagandou LGBTI.

Premiér Viktor Orbán predtým v júli vyhlásil, že občania Maďarska budú prví v Európe, ktorí sa v referende budú môcť vyjadriť k problematike komunity LGBTI. Otázky plebiscitu sa týkajú ustanovení zákona na ochranu pred pedofíliou, ktorý bol doplnený aj o dodatky týkajúce sa homosexuality.  

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bude v Maďarsku referendum? Opozícia vyzbierala potrebné podpisy

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti