Vakcíny spoločnosti Pfizer/BioNTech, Moderna a Johnson&Johnson by podľa odborníkov mali poskytovať ochranu pred koronavírusom najmenej šesť mesiacov. Stále však nie je jasné, ako to bude s odolnosťou proti nákaze po uplynutí tohto obdobia a ako situáciu ovplyvnia pribúdajúce mutácie vírusu.
Narastajúci počet očkovaných a rovnako tak pribúdajúce informácie o ďalších variantoch koronavírusu, poskytujú vedcom prehľad o účinnosti jednotlivých vakcín proti ochoreniu covid-19. Pfizer/BioNTech v tejto súvislosti oznámil, že kvôli šíriacej sa mutácii delta bude v auguste žiadať o povolenie na podanie tretej dávky svojej vakcíny.
Vo svojom prehlásení z 8. júla spoločnosť citovala údaje zo štúdie izraelského ministerstva zdravotníctva, v ktorej sa uvádza, že šesť mesiacov po očkovaní klesol počet infekcií a symtomatických ochorení. To naznačuje, že vakcína ostáva účinná pre prevencii závažného priebehu ochorenia viac ako pol roka.
Ako je to s účinnosťou proti Delta variantu?
Ďalšiu výzvu však teraz predstavuje variant Delta. „Izraelská štúdia dospela k záveru, že vakcína od spoločnosti Pfizer/BioNTech nie je proti variuntu Delta tak účinná ako proti iným mutáciám,“ informoval denník The Wall Steet Journal o prieskume, ktorý v Izraeli prebehol od začiatku júna do začiatku júla. Teda v období, keď krajina zaznamenala ohniská nákazy spôsobené práve variantom Delta.
Izraelské ministerstvo uviedlo, že v období prudkého nárastu bola vakcína účnná na 64 percent proti koronavírusovej infekcii a na 94 percent pri prevencii proti vážnemu priebehu. Ide teda o podstatný pokles proti pôvodnej účinnosti, ktorá predstavovala 94 percent proti infekcii a 97 percent proti vážnemu priebehu. Podľa výrobcu vakcíny tak bude zrejme potrebná tretia dávka do šestich až dvanástich mesiacov po druhom očkovaní.
Je potrebná tretia dávka?
Zaočkovaní ľudia vakcínou Pfizer/BioNTech však ostávajú vysoko chránení pred ťažkým priebehom ochorenia covid-19 po dobu najmenej šesť mesiacov. Výrobca sa domnieva, že tretia dávka môže byť prospešná pre udržanie najvyššej úrovne ochrany. Jeho zistenia totiž naznačujú, že hladiny protilátok môžu po tretej dávke vzrásť päť až šesťnásobne.
Americký úrad pre kontrolu liekov a potravín (FDA) a Centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení (DCD) ale vydali spoločné prehlásenie, podľa ktorého plne zaočkovaní ľudia nepotrebujú posilňujúcu dávku. Podobne to vidí aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Tá tvrdí, že až po zhromaždení veľkého množstva dát bude jasné, či je potrebné podávať ďalšiu dávku.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Bude potrebná tretia dávka? Vedci zistili, kedy vakcína Pfizer/BioNTech stráca svoju účinnosť