eReport.sk
Slovenský parlament. Foto: tasr

Bude parlament rokovať online? Stálo by to poriadny balík!

Parlament v online režime? Zdá sa, že národná rada je pandémiou dohnaná k hraničným riešeniam. Poslanci reálne uvažujú o modernizácii klasického fungovania politických schôdzí. Plánujú inovovať systém rokovania a preniesť ho do online priestoru. Koľko by ale samotný nápad stál? Tá suma vás naozaj prekvapí!

Dnes národná rada fungovala doslova v núdzovom režime. Aby poslanci odhlasovali schválenie možnosti predĺžiť núdzový stav, museli do parlamentných lavíc povolať aj politikov pozitívnych na covid – 19.

Rokovaciu sálu tak „vyzdobili“ igelitom a fóliou, aby oddelili nakazených poslancov od zdravých. Parlament tak v bizarnom režime odhlasoval novelu ústavného zákona na základe, ktorého sa bude môcť predĺžiť trvanie núdzového stavu. Logicky sa tak otvorila otázka ohľadom možnosti online rokovania poslancov.

S iniciatívou prišiel podpredseda parlamentu Juraj Šeliga. Ten upozornil, že s kolegom Tomášom Valáškom už v apríli na inováciu tento krok upozornili kancelára Daniela Guspana a šéfa národnej rady Borisa Kollára. Podľa Śeligových slov vedenie parlamentu odkázalo, že modernizácia by mala stáť mastný milión eur.

„Neviem na základe čoho k tomu prišli. Ja som chcel byť férový lebo takúto informáciu sme dostali. Samozrejme, ja, aj národná rada bude trvať na najefektívnejšom riešení ktoré sa k tomuto príjme,“ vyjadril sa Šeliga.

Uviedol, že podobným systémom sa dá hlasovať aj v európskom parlamente. „Musí to byť nadštandardne šifrované. Aby bolo jasné, že ten poslanec nie je nikým nútený nejako hlasovať,“ dodal. EReport kontaktoval kanceláriu národnej radi s otázkou, či odhadovaná suma v súvislosti s modernizáciou je presná.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bude parlament rokovať online? Stálo by to poriadny balík!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti