eReport.sk
Istropolis sa má búrať, foto: profimedia

Bude Istropolis vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a stopnú jeho búranie? Cenné diela sú už preč!

Dom odborov nazývaný neskôr Istropolis má byť zbúraný a na jeho mieste je naplánovaná nová výstavba od developera IMMOCAP, pričom projekt súťaží o umiestnenie Národného kultúrneho a kongresového centra za desiatky miliónov eur zo štátneho rozpočtu.

Výstavba kongresového centra pôjde z rozpočtu ministerstva financií, ktorému aktuálne velí Igor Matovič. Známa budova v Bratislave, ktorá okrem iného slúžila na divadelné a koncertné podujatia, množstvo detských krúžkov či ako kino, bola aj preplnená umeleckými dielami. Cenné artefakty sú už z budovy vynesené.

Kultúrne dedičstvo

Búranie Istropolisu, ktoré zrejme vnútri už začalo, keďže artefakty sú z objektu odstránené, otvára diskusiu o charaktere procesnej stránky nakladania s verejným kultúrno-architektonickým dedičstvom, ktoré sa ocitlo v privátnom vlastníctve. A to bez akejkoľvek ochrany. Privátnym vlastníctvom sa nekončí spoločenská zodpovednosť. Ani pri rodinnom dome či bytovom dome. Neznamená to, že možné je všetko. Už vôbec nie pri rozlohe s výmerou vyše 40-tisíc metrov štvorcových mesta a budovy, ktorá nie je len stavbou, ale bezpochyby aj architektúrou. Zámer riešiť Trnavské mýto v Bratislave asanáciou budovy Istropolisu je zo strany jeho aktuálneho majiteľa cynickým mentálnym atavizmom.

Fontána z roku 1981 od architekta Pavla Mikšíka. – Foto: tasr

Je to v procese

Organizácia DOCOMOMO dala na Pamiatkový úrad Slovenskej republiky už v apríli 2019 návrh zaradiť Istropolis medzi národné kultúrne pamiatky. V akom štádiu je tento proces sme sa informovali u odborného radcu pamiatkového úradu. Pre eReport sa vyjadril, že konanie je v procese. Kedy a či sa stane kultúrnou pamiatkou nie je doteraz jasné.

Úrad zatiaľ sleduje vývoj okolia: „Pamiatkový úrad SR dlhodobo sleduje vývoj podoby významného mestského uzla – Trnavského mýta a jeho okolia. Vo vzťahu k riešeniu dopravných potrieb hlavného mesta a stavebných zámerov vlastníka objektov Istropolisu, Pamiatkový úrad SR zameral svoju pozornosť na možnosti prístupu k jeho ochrane pamiatkových hodnôt v súvislosti s procesmi prebiehajúceho územného a stavebného konania, týkajúceho sa samotného objektu a okolitého priestoru. V kontexte právnej ochrany upozorňujeme na fakt, že Istropolis bol mestom Bratislava vyhlásený za mestskú pamätihodnosť, čo tiež limituje postupy mesta a mestskej časti v procesoch stavebného úradu a vytvára priestor pre jeho ochranu,” vyjadril sa odborný radca Pamiatkového úradu SR Radomír Sabol.

Všetko už povynášali

Úrad už v máji tohto roku vykonal obhliadku Istropolisu na základe, ktorej sa rozhodol k zameraniu ochrany na jeho pamiatkovo hodnotné výtvarné a umelecko-remeselné súčastí architektúry.: „Boli odborne demontované a deponované v sklade, o čom sa Pamiatkový úrad SR ubezpečil na obhliadke predmetného depozitu v júni 2021. Vlastník plánuje v budúcnosti opätovne použiť spomínané výtvarné diela a umelecko-remeselné súčasti architektúry,” tlmočil Radomír Sabol.

Foto: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bude Istropolis vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a stopnú jeho búranie? Cenné diela sú už preč!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport