eReport.sk
Na archívnej snímke plagát s kandidátom opozičného zoskupenia V jednote za Maďarsko na post premiéra Péterom Márkim-Zayom 3. apríla 2022 v Budapešti.
Na archívnej snímke plagát s kandidátom opozičného zoskupenia V jednote za Maďarsko na post premiéra Péterom Márkim-Zayom 3. apríla 2022 v Budapešti. Foto: tasr/ap

Budapešť zažila demonštráciu: Protestujúci vyšli do ulíc na výzvu lídra opozičnej aliancie

Tisícky ľudí demonštrovali v sobotu večer v maďarskom hlavnom meste Budapešť proti úsporným opatreniam a daňovým zmenám, ktoré zaviedla vláda premiéra Viktora Orbána. Informuje o tom tlačová agentúra DPA.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács.
  2. Viktor Orbán, predseda maďarskej vlády.
  3. Maďarskí policajti hliadkujú pozdĺž plota s ostnatým drôtom
  4. Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková.

Protestujúci vyšli do ulíc na výzvu Pétera Márkiho-Zaya – lídra opozičnej aliancie, ktorej sa v aprílových parlamentných voľbách nepodarilo zosadiť Orbánovu stranu Fidesz.

Časti verejnosti sa nepáči nové rozhodnutie o dani

Demonštranti dočasne obsadili Margitin most, ktorý prechádza cez Dunaj, a zhromaždili sa na niekoľkých mestských bulvároch. V uplynulých dňoch sa už konali aj ďalšie protesty.

Časť maďarskej verejnosti je pobúrená najmä novým rozhodnutím, ktoré znevýhodňuje slobodné povolania. Nízka daňová sadzba, ktorej sa osoby pracujúce na „voľnej nohe“ tešili 20 rokov, sa od 1. septembra tohto roku bude uplatňovať na menšiu skupinu ľudí.

Zahrnutí budú naďalej len živnostníci, ktorých zákazníkmi sú fyzické osoby. Taxikári sú spod opatrení vyňatí. Ak napríklad inštalatér vykonáva prácu pre bytové družstvo alebo spoločnosť, a nie pre súkromnú domácnosť, bude musieť zaplatiť vyššie dane.

Orbán čelí najťažšej výzve od roku 2010

Vláda zákon o zmenách týkajúcich sa paušálnej dane pre živnostníkov a malých podnikateľov predložila zákonodarcom v pondelok. Cieľom vlády je obmedziť možnosť paušálnych platieb z dôvodu zneužívania takejto dane.

Orbán podľa tlačovej agentúry Reuters čelí najťažšej výzve od roku 2010 – inflácia dosiahla najvyššiu úroveň za posledné dve desaťročia, kurz forintu je rekordne nízky a fondy Európskej únie sú v neistote v dôsledku sporu o demokratické normy.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Budapešť zažila demonštráciu: Protestujúci vyšli do ulíc na výzvu lídra opozičnej aliancie

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti