eReport.sk
Maďarskí učitelia sú nespokojní
Maďarskí učitelia sú nespokojní. Archívne foto: tasr

Budapešť: Maďarskí učitelia a žiaci protestovali pred ministerstvom vnútra proti vláde


Maďarskí učitelia a žiaci sa v pondelok v Budapešti pred ministerstvom vnútra, ktoré je zodpovedné aj za verejné školstvo, zapojili do sedacieho štrajku. Nesúhlasia so zmenou právneho postavenia učiteľov. S odvolaním sa na internetové vydanie denníka Népszava o tom informoval spravodajca TASR v Budapešti.

Protestné zhromaždenie desiatok ľudí, na ktoré prišli viacerí opoziční politici, nebolo ohlásené. Polícia zisťovala totožnosť účastníkov a monitorovala situáciu.

Népszava pripomína, že Demokratický odborový zväz pedagógov (PDSZ) vyhlásil na pondelok ďalší deň štrajku, pretože vláda stále neakceptovala požiadavky učiteľských odborov v oblasti miezd a úväzku. Namiesto toho pripravuje novelu zákona o verejnom vzdelávaní a novým zákonom o právnom postavení učiteľov chce obmedziť ich právomoci, zvýšiť im úväzky a zrušiť štatút štátnych zamestnancov.

Séria protestov a štrajkov učiteľov sa začala 31. januára 2022. Solidaritu štrajkujúcim pedagógom vyjadrili učitelia, žiaci a študenti viacerých vzdelávacích inštitúcií vrátane učňovských škôl i univerzít. Plat učiteľov v Maďarsku dosahoval minulý rok 60 percent priemeru platu vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Na Slovensku je to 70 percent a v Rakúsku 85 percent. Cieľom učiteľov nie je iba riešenie miezd, ale tiež zlepšenie verejného vzdelávania.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Budapešť: Maďarskí učitelia a žiaci protestovali pred ministerstvom vnútra proti vláde

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne