eReport.sk
Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO)
Ján Budaj (OĽaNO). Foto: tasr

Budaj vysvetľuje pozvanie mladých na očkovanie: Opozícia urobila “z komára somára”. Bol to nechcený omyl

Pozvanie mladých ľudí na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 bol nechcený omyl, ktorý sa hneď napravil. Je to bezvýznamné. V relácii O päť minút 12 v RTVS to povedal minister životného prostredia Ján Budaj. Opozícia podľa neho robí pri tejto téme “z komára somára”.

„Išlo len o niekoľko mladých. Nikomu zo starších neubudlo zo šancí sa dať zaočkovať,” povedal minister. Podpredseda Národnej rady SR Juraj Blanár v relácii uviedol, že táto situácia potvrdila pokračovanie nesystémového prístupu vlády. „Taktiež sa potvrdilo, že kto rozhoduje, je Igor Matovič,” povedal Blanár s tým, že až na základe Matovičovho statusu sa očkovanie mladých zastavilo. Čakáreň na termín očkovania a súvisiaci systém označil podpredseda parlamentu za nie dobre nastavený.

Slovensko má mať dostatočné množstvo vakcín

Budaj s Blanárom diskutovali aj o ruskej vakcíne Sputnik V. Minister skonštatoval, že sa momentálne skúmajú vzorky v Budapešti a v Moskve. „Keď budú stanoviská, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský bude konať,” povedal. Odmieta postup, aby bola ľuďom podávaná akákoľvek nepretestovaná vakcína. Budaj deklaruje, že v najbližších týždňoch bude na Slovensku dostatočné množstvo schválených vakcín.

Blanár vníma okolnosti okolo Sputnika V ako škandál. „Išlo o netransparentný a nekompetentný obchod,” tvrdí s tým, že ide o “babráckosť”, na ktorú doplácajú ľudia. Šéf envirorezortu na margo zverejnenej zmluvy s ruskou stranou na nákup vakcíny reagoval, že ju môžu skúmať odborníci alebo zdravotnícky parlamentný výbor. Ako tvrdí, sám je zvedavý, aké výhody či nevýhody v kontrakte sú. Vyjadril však v tejto veci dôveru exministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu. Zároveň upozornil, že nie je s čím porovnávať, keďže zmluvy na nákup iných vakcín nie sú zverejnené.

Vláda využíva núdzový stav pre svoj prospech

Podpredseda NR SR odmieta ďalšie predĺženie núdzového stavu a avizuje, že ho Smer-SD nepodporí. Vláda podľa neho núdzový stav využíva na to, aby ľudí držala pod kontrolou. Kabinet sa, ako tvrdí, bojí protestov a vzbury. Žiada, aby koalícia predložila predĺženie núdzového stavu do parlamentu teraz a nie až na konci lehoty. Myslí si, že vláda sa obáva, že jej v parlamente predĺženie neprejde, keďže ho odmieta aj jedna z koaličných strán.

Núdzový stav je podľa Budaja ešte potrebný napríklad aj preto, aby boli možné obmedzenia a kontroly na hraniciach. Verí však, že pandemická situácia sa bude na Slovensku zlepšovať natoľko, že už nebude potrebné jeho ďalšie predĺženie.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport