eReport.sk
Peniaze dovolenky.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Brusel žaluje Slovensko: Ide o náhrady za zrušené dovolenky počas pandémie!

“Podľa slovenských zákonov musí cestujúci, ktorých dovolenka bola kvôli pandémii zrušená, prijať buď zmenenú cestovnú zmluvu alebo náhradný balíček od rovnakej spoločnosti. Na peniaze späť majú nárok až po 31. auguste 2021, píše EK v zdôvodnení. Všetci cestujúci majú mať ale podľa európskeho nariadenia právo na vrátenie peňazí do 14 dní v prípade, že je ich cesta z mimoriadnych dôvodov zrušená,” informoval portál trend.sk.

Európska komisia (EK) v stredu v rámci svojho pravidelného balíčka rozhodnutí o porušení právnych predpisov Európskej únie oznámila, aké právne kroky podniká proti členským štátom, ktoré nesplnili svoje povinnosti podľa práva EÚ. Komisia sa rozhodla zažalovať Slovensko na Súdnom dvore EÚ pre nevracanie peňazí za zrušené cesty počas pandémie nového koronavírusu.

Eurokomisia oznámila, že sa rozhodla predložiť vec týkajúcu sa Slovenska Súdnemu dvoru EÚ, lebo vnútroštátne pravidlá SR porušujú smernicu EÚ o balíku cestovných služieb z roku 2015.

Európska komisia začala právne konanie v júli 2020

Pôvodne Slovensko oznámilo zmeny svojho dočasného ustanovenia, ktoré mali byť prijaté v marci 2021, následne však Európsku komisiu informovalo, že návrh nebol prijatý a že sa začne nový legislatívny proces. To znamená, že ustanovenia o náhradách za balík cestovných služieb zrušených v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19, ktoré boli prijaté v máji 2020, zostávajú v platnosti.

V júli 2020 začala Európska komisia právne konanie o nesplnení povinnosti proti Slovensku a ďalším deviatim členským štátom pre pravidlá pre balíky cestovných služieb, čo bolo v rozpore so smernicou EÚ o balíku cestovných služieb.

Eurokomisia zaslala do Bratislavy odôvodnené stanovisko

V októbri 2020 eurokomisia pristúpila k ďalšej fáze konania o nesplnení povinnosti a zaslala do Bratislavy odôvodnené stanovisko. Slovensko vo svojej odpovedi informovalo o návrhu legislatívnej zmeny, pričom bol predpoklad, že táto zmena bude prijatá v marci 2021 a nadobudne platnosť 1. mája 2021.

Koncom marca 2021 však slovenské orgány Európsku komisiu informovali, že návrh zmeny nebol prijatý a že sa začne nový legislatívny proces. Keďže Slovensko doteraz svoje právne predpisy nezmenilo, eurokomisia sa rozhodla predložiť túto vec Súdnemu dvoru EÚ s cieľom zabezpečiť, aby sa dôležité právo spotrebiteľov na súborné cestovné služby stalo opäť súčasťou slovenských právnych predpisov.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport