eReport.sk
maďarský premiér Viktor Orbán
zdroj foto: tasr

Broja proti nim: Tri frakcie EP budú blokovať členov Patriotov do parlamentných výborov


Europarlamentné frakcie Európska ľudová strana (EPP), Socialisti a demokrati (S&D) a Obnovme Európu (RE) sa dohodli, že budú blokovať členov novej politickej skupiny Patrioti pre Európu do akéhokoľvek parlamentného výboru. Pre webový portál Euractiv to potvrdili zdroje oboznámené so záležitosťou, informuje TASR.

Politické skupiny chcú aplikovať tzv. cordon sanitaire (výraz pre odmietanie spolupráce s určitými politickými stranami), uviedol jeden zdroj zo S&D. Túto dohodu potvrdil aj člen EPP. Trojica politických skupín má v súčasnosti podľa poslednej aktualizácie 400 kresiel zo 720.

Broja proti Patriotom

Politické frakcie EP sa stretli v pondelok večer, aby prediskutovali svoj zoznam želaní o obsadení budúcich výborov EP. Napríklad o jeden z najdôležitejších výborov – Výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) – má podľa informácií Euractiv.com záujem skupina Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR).

Výbor sa zaoberá najmä otázkami právneho štátu vo viacerých krajinách vrátane Poľska, ktoré v skupine ECR zastupuje národne konzervatívne Právo a spravodlivosť (PiS). Predstaviteľ S&D však uviedol, že progresívne sily urobia „maximum“, aby zabránili ECR získať tento výbor.

Podľa zoznamu, do ktorého portál nahliadol, najsilnejšia frakcia EPP uprednostnila Výbor pre zahraničné veci (AFET), Výbor pre kontrolu rozpočtu (CONT), Výbor pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE), Výbor pre rybárstvo (PECH), ako aj Výbor pre verejné zdravie (SANT).

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Broja proti nim: Tri frakcie EP budú blokovať členov Patriotov do parlamentných výborov

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: