tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Primátor Trnavy Peter Bročka
Primátor Trnavy Peter Bročka. Zdroj: tasr

Bročkove trnavské Kocúrkovo: Oprava domu zhltla tisíce. Teraz ho búrajú za desaťtisíce!

Postavené na hlavu? Pri bližšom pohľade sa tak zdajú, niektoré rozhodnutia mesta Trnava. To sa totiž pred rokmi rozhodlo zrekonštruovať jednu z nehnuteľností v meste, ktorá mala neskôr slúžiť ako domov sociálnych služieb. Z opráv sa ale stali plané sľuby a do budovy Trnava nalieva ďalšie financie. Tentokrát z rekonštrukcie upustili a pristúpili k búracím prácam.

Naozaj kuriózny prípad! Budovy s adresou Coburgova 26 a 28 už roky čakali na rekonštrukciu. Pôvodne mesto na opravu vyčlenilo 850-tisíc eur, ktoré získali predajom bývalej ubytovne na inej ulici. Po verejnom obstarávaní sa cena stlačila na približne 600-tisíc eur. Zdalo sa, že sa mestu konečne podarilo nazbierať dostatok financií na zreštaurovanie objektu, z ktorého sa malo stať Zariadenie sociálnych služieb. Nakoniec to vyzerá tak, že mesto opravou problémovej nehnuteľnosti len zabilo čas a v neposlednom rade vyhodilo do vzduchu tisíce eur.

Problémová firma

Pôvodne v objekte malo pribudnúť 32 ďalších miest pre ľudí v sociálnej núdzi a taktiež výťah pre imobilné osoby. Postupne sa začala situácia komplikovať. V roku 2017 bola vypracovaná projektová dokumentácia za účelom opravy objektov vo výške 15 240 eur. V rámci súťaže sa dokonca našla aj vhodná spoločnosť, ktorá si mala projekt vziať pod patronát. Stala sa ňou firma Euro-Building a.s.

Ak vám meno firmy niečo hovorí, bude to tým, že akciovka „hviezdila“ určitú dobu v titulkoch médií. O firmu sa zaujímal najmä Denník N. Euro-Building sa podľa portálu stal strašiakom pre samosprávy. Taktiež tvrdí, že viacerí subdodávatelia si spoluprácou s Euro-Buildingom vylámali zuby a prišli o peniaze. Samotná firma podľa verejných registrov, napríklad Finstatu dlží štátu tisíce eur. Koncom minulého roka priniesli média informáciu, že primátora Vranova nad Topľou obžalovali vo veci subvenčného podvodu a poškodzovania finančných záujmov Európskej únie. Spolu s ním obžalobe čelil aj šéf predstavenstva Euro-Buildingu Miloš Stopka.

Problémovej firme sa dlho na Coburgovej nedarilo. „V dôsledku havárie na stavbe, únik vody a následnej zmeny technického stavu objektu bol v 1. polroku 2019 ukončený zmluvný vzťah so zhotoviteľom stavby EURO-BUILDING, a.s. Bratislava,“ stálo v Záverečnom účte mesta Trnava za rok 2019.

Vinníkom projektant?

EReport oslovil aj samotnú firmu, ktorá označila za kameň úrazu projektovú dokumentáciu, podľa ktorej sa mala riadiť počas rekonštrukcie. Vedenie akciovky dokonca tvrdí, že mesto uznalo, že sa v „papieroch“ nachádzajú nedostatky, no do stanovenej lehoty Trnava nereagovala na výzvu spoločnosti. Preto podľa firmy, ktorá sa už premenovala a v súčasnosti nesie meno Eubirac a.s. sa stiahli zo zákazky. Taktiež ukázali priamo na vinníka, ktorý môže za údajne odfláknutú projektovú dokumentáciu.

„Pre vylúčenie akýchkoľvek pochybností uvádzame, že za akékoľvek vady ako aj za nedostatky projektovej dokumentácie zodpovedá primárne a výlučne Projektant, a nie je možné jeho zodpovednosť opomenúť,“ napísali nám z Eubirac a.s. Spoločnosť dodáva, že nedostatočná dokumentácia bola súčasťou súťažných parametrov a podkladov.

Doťahovačky mesta s firmou?

Firma ďalej popisuje, že na vadnú dokumentáciu pravidelne upozorňovala mesto. Doťahovačky medzi Trnavou a akciovkou trvali mesiace. Projektová dokumentácia bola dokonca aj prekopávaná a vychytavali sa v nej chyby. Firma tvrdí, že čudná spolupráca a naťahovanie o dokumentáciu vyvrcholilo odstúpením vtedajšieho Euro-Buildingu od zmluvy.

„Žiaľ v čase, kedy sa mesto doťahovalo so zhotoviteľom stavby ohľadom nedostatkov projektovej dokumentácie prišlo v zimných mesiacov k jej zatečeniu a znehodnoteniu základov stavby. Je pre mňa zarážajúce, že vinu za tento stav neriešilo vedenie mesta voči zhotoviteľovi právnou cestou a taktiež, že správca budovy nechal tento objekt na dlhé mesiace bez ďalšej kontroly, čím vznikli mestu obrovské majetkové škody,“ zhodnotil situáciu jeden z mestských poslancov Rastislav Mráz. Po tomto incidente sa rozhodlo, že zakliata nehnuteľnosť bude asanovaná, teda zrovnaná so zemou.

Desatisíce na búranie

Zatiaľ, čo EURO-BUILDING stihol minúť z rozpočtu z uzatvorenej zmluvy okolo šesťtisíc eur, samotná asanácia bude o niečo mastnejšia. „Búracie práce objektu budú stáť 93 236 eur,“ spresnil Mráz. Samotná suma je obsiahnutá aj v samotnej zmluve o asanácii, ktorá bola odklepnutá koncom minulého roku.

„Stredisko sociálnej starostlivosti odporučilo zvážiť možnosť odstránenia objektu s následným vybudovaním nového moderného bezbariérového objektu, ktorý by spĺňal parametre v zhode s platnou legislatívou a primeranými požiadavkami dnešnej doby na zabezpečenie potrebnej sociálnej služby,“ písalo sa v rozpočte mesta. Oslovili sme k téme búrania objektu na Coburgovej aj samotné mesto Trnava, no do vydania článku nereagovalo.

.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bročkove trnavské Kocúrkovo: Oprava domu zhltla tisíce. Teraz ho búrajú za desaťtisíce!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku