eReport.sk
Foto: tasr

Britskí vedci: Liek na alergie je účinný aj u pacientov s covidom

Liek na alergie Dexametazón sa ukázal ako účinná liečba ochorenia COVID-19 a po celom svete sa ním liečil už takmer milión ľudí. V utorok to oznámila anglická Národná zdravotná služba (NHS), ktorú citovala tlačová agentúra DPA.

Dexametazón – glukokortikoid používaný na liečbu závažných alergií, kožných ochorení, nevoľnosti, opuchov či autoimunitných ochorení – nasadzujú pri liečbe pacientov s koronavírusom v nemocniciach od vlaňajšieho júna.

Liek testovali v Británii

Tieto závery vyplynuli z testovania lieku pod vedením vedcov z Oxfordskej univerzity v Británii. Počas svojho výskumu nazvaného Recovery (Uzdravenie) zistili, že dexametazón znižuje úmrtnosť u hospitalizovaných pacientov s covidom, ktorí potrebujú kyslík a umelú pľúcnu ventiláciu, o 18 percent a 36 percent.

Zachránil už milión ľudí po celom svete

Podľa inej štúdie, vedenej lekárskym ústavom Nuffield pri Oxfordskej univerzite, týmto liekom zatiaľ liečili približne 22-tisíc pacientov v Británii a 958-tisíc ľudí po celom svete. „Vďaka výnimočnej práci našich výskumníkov, pracovníkov NHS a pacientov mohlo byť zachránených až okolo milión ľudských životov po celom svete,” uviedol výkonný riaditeľ NHS Simon Stevens.

Tak ako sa šíri korona, musia sa šíriť aj metódy liečby

„Výskum, ktorý zvyčajne trvá roky, priniesol odpovede za rekordný čas – aj výsledky, ktoré majú ohlas po celej zemeguli. Presne tak ako sa koronavírus šíri cez hranice, musia sa šíriť aj metódy liečby a očkovania, ktoré sú spoločnou stratégiou ľudstva, ako sa dostať von z tejto pandémie,” dodal Stevens.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport