Británia bude môcť nadviazať kontakt s džihádistickou skupinou Hajat Tahrír aš-Šám (HTS), ktorá zvrhla sýrskeho prezidenta Bašára Asada, až po tom, čo povstalci odmietnu „terorizmus a násilie“, uviedol v pondelok v Saudskej Arábii britský premiér Keir Starmer. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
Británia zvažuje zmenu postoja k HTS, stále varuje pred unáhlenými krokmi
HTS, ktorá bola kedysi súčasťou islamistickej siete al-Káida, je v Británii zaradená na zoznam zakázaných organizácií ako teroristická skupina. Britský minister pre medzivládne vzťahy, Pat McFadden, však v pondelok vyhlásil, že Británia by mohla prehodnotiť zaradenie HTS medzi zakázané organizácie. Tieto komentáre prichádzajú po zvratoch v Sýrii, kde skupina HTS obsadila hlavné mesto Damask.
Britský premiér Keir Starmer však varoval, že je „príliš skoro“ na to, aby sa uvažovalo o zmene politiky voči HTS. Podľa neho je dôležité zabezpečiť, že zmena vo Sýrii bude skutočne viesť k lepšiemu budúcemu, a nie k ďalšiemu chaosu. „Všetci sme to videli v iných epochách dejín, kde sme si mysleli, že nastáva bod obratu – ukázalo sa, že to nemusí byť nevyhnutne lepšia budúcnosť, v ktorú dúfame,“ dodal.
Pád Asadovej vlády a nový vývoj v Sýrii
Pád sýrskeho prezidenta Bašára Asada a útek jeho rodiny do Moskvy spôsobili významný zlom na Blízkom východe. Povstalci vedení HTS obsadili Damask v nedeľu, čím sa dostali k moci v krajine. Britská vláda, spolu s ďalšími štátmi, uvítala koniec Asadovej autokratickej vlády, čo predstavuje jeden z najväčších zlomov v oblasti za posledné desaťročia.
Britský minister zahraničných vecí David Lammy varoval, že pád Asadovej vlády „neprináša žiadnu záruku mieru“ a upozornil na to, že situácia vo Sýrii si bude vyžadovať starostlivé a premyslené kroky. Napriek tomu Británia oznámila dodatočnú pomoc pre Sýrčanov vo výške 11 miliónov libier (približne 13,3 miliónov eur).
Zdroj: tasr, afp
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Koniec Asadovej vlády: Británia zvažuje prehodnotenie postoja k teroristickej skupine HTS