Jeden sa vrátil, druhý sa naďalej zdržuje v zahraničí! Akcia Mýtnik ukázala prstom nielen na možného mecenáša Smeru Jozefa Brhela, ale aj na kráľa IT biznisu Michala Suchobu. Zatiaľ, čo prvý si už zbalil kufre a vrátil sa z Kanárskych ostrovov, druhý si naďalej plnými dúškami užíva luxus arabskej krajiny a nevedno či sa mu uráči vrátiť na rodnú hrudu. Existuje páka, ako dostať podnikateľa späť na Slovensko?
Muži zákona počas akcie Mýtnik zadržali viacero ôsob spájaných s bývalým vedením finančnej správy, medzi ktorými bol aj jej exšéf František Imrecze. Elitní policajti si ale vzali na mušku aj esá slovenského biznisu, ako je Jozef Brhel, ale aj Michal Suchoba. Súd Imreczemu odklepol väzobné stíhanie. Samotný Suchoba sa na Slovensku zatiaľ nenachádza a podľa medializovaných informácií našiel zatiaľ svoje útočisko v Spojených arabských emirátoch.
Čo je extradícia?
Slovensko nemá so Spojenými arabskými emirátmi dohodu o vydávaní stíhaných osôb. Ak by ale Slovensko malo záujem o vydanie napríklad spomínaného Suchobu, tak obidve krajiny mohli pristúpiť k dohode. Kľúčovým je v tomto prípade aj pojem extradícia. „Znamená to vydávanie. Keď je vo veci vydaný medzinárodný zatýkací rozkaz, respektíve európsky zatýkací rozkaz. Extradíciou sa chápe celé to vydávacie konanie,“ vysvetlila pojem rektorka Akadémie policajného zboru v Bratislave Lucia Kurilovská.
Medzinárodný zatýkací rozkaz môže na danú osobu odklepnúť súd a ten ho odošle rezortu spravodlivosti. Ten zase obdrží napríklad Interpol a zaradí hľadanú osobu do tzv. červeného obežníka – red notice.
Dá sa dohodnúť
Ak Slovensko nemá s danou krajinou dohodu o vydávaní stíhaných osôb, dá sa predpokladať, že dané krajiny nájdu spôsob, ako takéhoto stíhaného človeka vydať. „Vstupuje sa do určitých rokovaní s tou konkrétnou krajinou. Ministerstvo spravodlivosti a aj ministerstvo zahraničia rokujú o vydaní danej osoby,“ opísala možný scenár Kurilovská.
Ako to teda funguje v praxi? Príslušný súd vydá medzinárodný zatýkací rozkaz, ktorý zašle Ministerstvu spravodlivosti SR a Národnej ústredni INTERPOL.
Ministerstvo (odbor justičnej spolupráce v trestných veciach) požiada NTERPOL o vyhlásenie pátrania a ten vloží záznam do tzv. červeného obežníka (red notice), čo je v podstate výzva na zadržanie danej osoby na účely vydania. V prípade lokalizácie osoby INTERPOL o tom vyrozumieva súd a rezort spravodlivosti (INTERPOL komunikuje so svojimi kolegami po celom svete – majú obrovskú databázu zločincov, vyšetrovacie zložky, tak aby v čo najkratšom čase mohla byť osoba lokalizovaná).
Následne Ministerstvo spravodlivosti SR požiada o vydanie osoby a v prípade dostatočných podkladov aj o predbežnú väzbu, ak by vydanie osoby malo dlhšie trvať. Právnym základom takejto žiadosti môže byť bilaterálna zmluva, ktorú Slovensko uzatvorilo s takýmto štátom, prípadne medzinárodný dohovor ku ktorému pristúpili oba zainteresované štáty alebo v prípade absencie zmluvnej základne, môže byť osoba vydaná na základe reciprocity (vzájomnosti). To znamená, že sa štátu poskytne záruka, že v prípade obdobnej žiadosti v budúcnosti Slovenská republika rovnako extradičnej žiadosti vyhovie.
EReport oslovil k téme aj ministerstvo spravodlivosti. Rezort uviedol, že voči Suchobovi nevedie žiadny spis. „V prípade, že pôjde o medzinárodný zatýkací rozkaz, požiada MS SR Národnú ústredňu Interpol o vyhlásenie medzinárodného pátrania. V prípade, že osoby budú lokalizované, po skompletizovaní príslušných dokumentov MSSR zašle extradičnú žiadosť príslušnému orgánu v danej krajine,“ informoval rezort.
Brhelov návrat
Samotného Jozefa Brhela vyšetrovatelia na Slovensku počas akcie Mýtnik nezastihli. Po jeho obvinení sa, ale biznismen vrátil z cudziny. Na viedenskom letisku ho zastihol fotograf Plus 7 Dní. Deň na to Brhel zavítal na bratislavskú Národnú kriminálnu agentúru, kde sa podrobil výsluchu. Podnikateľ je obvinený z pofidernych kšeftov so štátom, konkrétne v kauze utajovaných dodávok IT systémov pre finančnú správu.
Kto je Michal Suchoba?
Podnikateľ v IT sektore ešte donedávna nebol príliš exponovanou postavou. V súčasnosti ho poznáme ako človeka stojaceho za firmou Allexis, ktorá práve na zakázkach s finančnou správou mala získať miliónové kšefty. Suchobova „hviezda“, ale vystúpila aj potom, čo unikla nahrávka medzi Marianom Kočnerom a podnikateľom.
Stretnutie sa malo uskutočniť na bratislavskej Kolibe a debatu si nahral v súčasnosti odsúdený Marian Kočner. Počas rozhoivoru sa dvojica dotkla aj expremiéra Roberta Fica. „Ja som kedysi povedal Robovi jednu vec z očí do očí, takto ako tebe, keď sme spolu sedeli a keď som urobil to, čo som urobil, aby vyhrali voľby: Pokiaľ táto vláda bude vládnuť, chcem mať svätý pokoj, nechcem, aby sa do mňa nejaký k…t navážal, či to bude policajt, daňový úrad, alebo prokuratúra. A on mi hovorí: Budeš ho mať. A ja mu hovorím: Keď nie, ty nebudeš premiér. A on hovorí: Ja to viem. No, vybavená vec a takto to je,“ povedal Suchobovi Kočner. Informáciu priniesol v roku 2019 Denník N.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Brhel sa vrátil, Suchoba je stále v exotike: Ako ho dostať na Slovensko?