eReport.sk
Mobilná aplikácie Som Staré Mesto. Foto: tasr

Bratislavské Staré Mesto má aplikáciu, pomôže pri odstraňovaní autovrakov! Ako funguje?

Bratislavské Staré Mesto spustilo nový systém na nahlasovanie vrakov áut. Je súčasťou bezplatnej mobilnej aplikácie mestskej časti, k dispozícii je však aj na jej oficiálnej webovej stránke. Okrem nahlásenia autovraku môže občan zároveň sledovať postupné riešenie nahláseného podnetu. Samospráva o tom informuje na svojom webe.

“Cieľom novej aplikácie je získať lepší prehľad o vrakoch v mestskej časti a zefektívniť ich odstraňovanie,” vysvetľuje starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. Odkaz nájdu občania v časti Napíšte starostke – Autovrak.

Mestská časť rieši ročne viac ako 40 vrakov

Ohlasovateľ podnetu vyplní štyri jednoduché údaje vrátane dvoch fotografií problémového auta a zadá polohu vraku. V prípade, že má v mobilnom telefóne povolené lokalizovanie polohy, miesto, kde sa vozidlo nachádza, sa zadá automaticky. Sekcia Prehľad podnetov zasa ukazuje prehľadnú mapu vrakov, pričom farba auta ukazuje, v ktorej fáze riešenia podnet je.

Mestská časť rieši ročne viac ako 40 vrakov na komunikáciách tretej a štvrtej triedy, ako aj na pozemkoch, ktoré má v správe. Viac ako polovicu odstránia na základe výzvy samotní majitelia, zvyšok musí dať odtiahnuť mestská časť. Starosta podotýka, že ide o pomerne zdĺhavý proces, keďže doň vstupujú ďalšie úrady a orgány, na ktorých činnosť nemá mestská časť dosah.

Pre súkromnú osobu je to jednoduchšie

Podľa skúseností oddelenia životného prostredia na miestnom úrade nechávajú majitelia mnohé autovraky “na starosť” mestskej časti, lebo si myslia, že ich likvidácia je komplikovaná a drahá. “V skutočnosti je to však pre súkromnú osobu oveľa jednoduchšie a lacnejšie ako pre mestskú časť. Túto službu ponúkajú viaceré spoločnosti, pričom všetky náležitosti vrátane odtiahnutia auta a jeho odhlásenia z evidencie vybavia za majiteľa,” približuje samospráva.

Podľa zákona o odpadoch je vrakom každé vozidlo, ktoré vykazuje viditeľné znaky poškodenia (hrdza, chýbajúce kolesá, rozbité sklá), ale aj také, ktoré nemá platnú technickú a emisnú kontrolu (TK a EK). Oddelenie životného prostredia, ktoré má túto agendu na starosti, však pripomína, že podľa novely zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke bola v súvislosti s mimoriadnym stavom predĺžená platnosť TK a EK o tri mesiace. 

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bratislavské Staré Mesto má aplikáciu, pomôže pri odstraňovaní autovrakov! Ako funguje?

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport