eReport.sk
Putin Zelenskyj
Prezident Ruska Vladimir Putin a Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj Zdroj: tasr/koláž eReport

BR OSN zasadne pre haváriu ruského lietadla Il-76. Vyšetrovanie žiada Rusko i Ukrajina

Bezpečnostná rada (BR) OSN vo štvrtok mimoriadne zasadne v spojitosti so stredajšou haváriou ruského vojenského transportného lietadla Il-76. O zasadnutie požiadalo Rusko, ktoré zo zostrelenia stroja viní Ukrajinu. TASR správu prevzala z agentúr AFP a Reuters.

Mohlo by vás zaujímať

  1. premiér Robert Fico
  2. D. Nvotová
  3. poľnohospodári
  4. Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba

Rusko viní Ukrajinu

Francúzsko, ktoré počas januára 15-člennej rade predsedá, vo vyhlásení uviedlo, že zasadnutie na žiadosť Ruska sa uskutoční vo štvrtok o 17.00 h miestneho času (23.00 h SEČ).

Lietadlo Il-76 sa zrútilo v stredu ráno v ruskej Belgorodskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou. Moskva uviedla, že zahynulo všetkých 74 ľudí na palube vrátane 65 ukrajinských vojakov prevážaných na výmenu zajatcov.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov zostrelenie lietadla označil za trestný čin Ukrajiny, píše Reuters. Rusko podľa Lavrova žiada zasadnutie, aby Ukrajina poskytla vysvetlenie o zrútení stroja.

Zelenskyj žiada medzinárodné vyšetrovanie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žiada medzinárodné vyšetrovanie stredajšej havárie ruského vojenského lietadla Il-76 v Belgorodskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou. Moskva zo zostrelenia stroja viní Ukrajinu. TASR správu prevzala z agentúr AFP a DPA.

„Naša krajina bude trvať na medzinárodnom objasnení,“ povedal Zelenskyj. „Je očividné, že Rusi za zahrávajú so životmi ukrajinských väzňov, s pocitmi ich rodinných príslušníkov a emóciami našej spoločnosti,“ dodal v spojitosti s haváriou, pri ktorej zahynuli všetky osoby na palube. Prezident nepotvrdil a ani nepoprel tvrdenia Ruska, že lietadlo zostrelili Ukrajinci, píše AFP.

Zelenskyj ukrajinskému ministrovi zahraničných vecí Dmytrovi Kulebovi nariadil, aby zahraničným partnerom poskytol všetky informácie, ktoré má Ukrajina k dispozícii, píše DPA.

Kyjev podľa rozviedky nebol vopred informovaný o potrebe zaistiť bezpečnosť vzdušného priestoru v oblasti okolo mesta Belgorod vo vopred stanovenom čase tak, ako sa to stalo doteraz už niekoľkokrát pri výmene väzňov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

BR OSN zasadne pre haváriu ruského lietadla Il-76. Vyšetrovanie žiada Rusko i Ukrajina

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre