eReport.sk
LGBTI, homofóbia, dúha, transparent
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Borrell a Mijatovičová: LGBTI ľudí treba chrániť aj počas vojen


Európska únia je pevne odhodlaná rešpektovať, chrániť a presadzovať plné a rovnaké ľudské práva a základné slobody lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych osôb (LGBTI). Vo vyhlásení pre médiá to v utorok pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, transfóbii a bifóbii uviedol šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, informuje spravodajca TASR.

Borell pripomína

Borrell pripomenul, že na celom svete žijú viac ako dve miliardy ľudí v krajinách, v ktorých je homosexualita nezákonná, a v 11 právnych jurisdikciách je za konsenzuálne vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia podľa zákona ešte stále trest smrti.

„Za posledných desať rokov sa celosvetovo zaznamenali určité náznaky pokroku. Diskriminácia a vylúčenie z dôvodu sexuálnej orientácie a rodovej identity však pretrvávajú a sme svedkami znepokojujúceho obmedzovania práv LGBTI osôb. Alarmujúca je aj miera násilia páchaného na týchto ľuďoch, a to aj napriek tomu, že sa nedostatočne nahlasuje,“ konštatoval Borrell.

Počas ozbrojených konfliktov a v núdzových humanitárnych situáciách sú LGBTI osoby vystavené osobitnému riziku. Deje sa tak aj počas neopodstatnenej agresie Ruska voči Ukrajine, keď už boli nahlásené prípady násilia voči ľuďom z tejto skupiny, ako aj prípady transrodových ľudí, ktorým bolo zabránené opustiť krajinu.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Borrell a Mijatovičová: LGBTI ľudí treba chrániť aj počas vojen

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: