eReport.sk
Martin Borguľa (Sme rodina) Foto: tasr

Borguľa chce odklad splátok úverov ako v prvej vlne: TOTO je mimo reality!


Koaličný poslanec Martin Borguľa (Sme rodina) apeloval na ministra financií Eduarda Hegera (OĽANO), aby sa opäť umožnil odklad splátok úverov ako v prvej vlne. Uviedol to v utorok v rozprave k novele zákona o správe daní.

Borguľa skonštatoval, že Hegerovi zaslal aj list a vyzval ho na diskusiu o tom, ako pomôcť slovenským domácnostiam a podnikateľom pri splácaní úverov. Banka podľa jeho slov pri odklade o nič nepríde. Informácie o tom, že len malé percento domácností a podnikateľov má problém so splácaním, sú podľa neho „mimo reality“.

Heger: Druhá vlna je naozaj výrazne horšia ako tá prvá

Individuálne rokovanie s bankami namiesto plošného umožnenia odkladu splátok, ako avizoval Heger, považuje za nedostatočné riešenie. Poukázal na to, že ide o „výnimočne ťažkú dobu“, pričom situácia sa zhoršuje. „Druhá vlna je naozaj výrazne horšia ako tá prvá,“ zdôraznil s tým, že sú zatvorené napríklad lyžiarske strediská a obmedzené sú aj ďalšie prevádzky.

Heger podotkol, že v prípade označovania klientov tzv. príznakmi existuje Európsky orgán pre bankovníctvo, ktorý definuje rámec týchto príznakov. Zopakoval, že situácia na Slovensku je dobrá aj preto, lebo vláda napríklad včas zaviedla kurzarbeit či podporu na trhu práce.

Rozhodol o tom práve Európsky orgán pre bankovníctvo

Banky podľa ministra nebudú uplatňovať príznak pri odklade do 31. marca, pričom klienti tak môžu urobiť len raz. „Ak niekto dokončí deväť mesiacov a na individuálnej báze by si chcel ešte predĺžiť ten odklad, samozrejme, tá možnosť tu je. Ale to, či tam bude príznak alebo nebude, to, žiaľ, my nevieme ovplyvniť a rozhodol o tom práve Európsky orgán pre bankovníctvo,“ dodal Heger.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Borguľa chce odklad splátok úverov ako v prvej vlne: TOTO je mimo reality!

KOMENTOVALI STE: