eReport.sk
Jeanine Áňezová. Foto: tasr/ap

Bolívia: Na exprezidentku Aňézovú a jej bývalých ministrov vydali zatykač

Exprezidentka Bolívie Jeanine Áňezová v piatok oznámila, že na ňu a viacerých bývalých členov jej kabinetu bol vydaný zatykač za terorizmus, sprisahanie a poburovanie v súvislosti s údajným prevratom proti exprezidentovi Evovi Moralesovi. Informovala o tom agentúra AFP.

„Začalo sa politické prenasledovanie,“ napísala Áňezová na Twitteri, kde zároveň zverejnila fotku príkazu na zatknutie, ktorý podľa nej vydal prokurátor Alcides Mejillones.

Bolívijské úrady vydanie zatykača oficiálne nepotvrdili. Štátna televízia však odvysielala zábery zo zadržania dvoch exministrov Aňézovej vlády: bývalého šéfa rezortu energetiky Rodriga Guzmána a exministra spravodlivosti Álvara Coimbru.

Ľavicový prezident Evo Morales Bolíviu opustil v novembri 2019 po tom, čo v krajine vypukli protesty v súvislosti s údajnou manipuláciou hlasov počas prezidentských volieb z roku 2019. Po jeho odchode prevzala moc v krajine dočasná vláda na čele s pravicovou senátorkou Jeanine Áňezovou, ktorej nástup do prezidentského úradu vyvolal sériu demonštrácií Moralesových stúpencov. Pri zrážkach s armádou vtedy zahynulo 23 demonštrujúcich.

Nové parlamentné a prezidentské voľby sa nakoniec uskutočnili 18. októbra 2020 a Moralesovo hnutie MAS ich presvedčivo vyhralo. Morales sa vrátil do Bolívie a Kongres následne udelil amnestiu tým ľudom, ktorých Áňezovej vláda obvinila v súvislosti s násilnými demonštráciami.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bolívia: Na exprezidentku Aňézovú a jej bývalých ministrov vydali zatykač

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti