eReport.sk
foto: shutterstock

Bojíte sa covidu a jeho následkov? Toto by ste mali dodržiavať ako prevenciu


Starajte sa o seba. Tak by sa dali zhrnúť rady imunologičky Kataríny Bergendiovej, ktorá hovorila o tom, že starostlivosť o pacientov, ktorí prekonali covid, začína už pred samotným ochorením. Veľa vecí totiž máme sami vo svojich rukách.

„V prvom rade vakcinácia,“ povedala na margo toho, čo by malo slúžiť ako prevencia proti covidu či long covidu v diskusii Veda pomáha – COVID-19 lekárka, ktorá má pod palcom aj mnohých slovenských športovcov. Do rúk sa jej zverili napríklad biatlonistky sestry Fialkové. „Závidím všetkým odvážnym jedincom, ktorí veria na svoju imunitu a neboja sa priebehu covid infekcie a long covidu, lebo to, čo vidím v našej ambulancii u pacientov, ktorí mali ľahší aj ťažší priebeh, nie je príjemný pohľad,“ upozorňuje imunologička, podľa ktorej niektoré štúdie poukazujú na to, že takmer 45 % pacientov, ktorí prekonali covid hovorí o tom, že sa im následne znížila kvalita života.

Imunologička má pod palcom viacerých slovenských športovcom. – Foto: tasr

Bergendiová odporúča ľuďom ako prevenciu, ale i tým, ktorí covid prekonali, aby zapracovali na svojej imunite. „Pacienti, ktorí k nám prichádzajú, majú nízke hodnoty vitamínu D. Aj tým, že nechodia von, nešportujú vo vonkajšom prostredí. Takže treba užívať vitamín D a pracovať na imunitnej odolnosti. Lebo aj tie príznaky po covide závisia od toho, ako sme boli zdraví pred covidom,“ povedala odborníčka.

Váš zdravotný stav pred covidom, môže rozhodnúť o tom, ako na to budete po jeho prekonaní. – Foto: shutterstock

My našim pacientom v prevencii aj tým, ktorí prekonali covid infekciu odporúčame užívať vyššie dávky vitamínu D, 2000 jednotiek denne. Odporúčame tiež antioxidanty ako vitamín C, kvercetín, ktoré majú výraznú podporu imunitného systému a samozrejme zinok a selén sa tiež popisoval ako podpora imunitnej funkcie. Odporúčame rozličné voľnopredajné glukany, ktoré majú veľmi vhodnú funkciu pri stimulácii imunitného systému,“ prezradila imunologička.

Do pozornosti však dala aj britskú štúdiu, ktorá porovnávala závislosť športovej aktivity od úmrtnosti na COVID 19 a hospitalizáciu na JIS. „Zistilo sa, že pacienti, ktorí boli aktívnejší, čo sa počítalo na nejakých 150 minút za týždeň, čo je veľmi nízka fyzická aktivita, tak tam bola štatisticky významne nižšia šanca hospitalizácie na ťažší priebeh covidu,“ zdôraznila lekárka.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bojíte sa covidu a jeho následkov? Toto by ste mali dodržiavať ako prevenciu