eReport.sk
Tisíce sympatizantov krajnej pravice pochodovali centrom Varšavy. Foto: tasr/ap

Boh, česť, vlasť! Takto skandovali demonštranti vo Varšave. Aj bez rúšok

 Tisíce sympatizantov krajnej pravice v stredu pochodovali centrom Varšavy pri príležitosti Dňa nezávislosti Poľska. Účastníci demonštrácie sa dostali aj do zrážok s políciou. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

Súčasťou veľkého davu ľudí, ktorí ignorovali výzvy polície na rozchod, boli aj autá a motorky ovešané poľskými vlajkami.

“Boh, česť, vlasť!” skandovali účastníci pochodu, pričom mnohí nemali nasadené rúška. Zároveň smerom na príslušníkov poriadkovej polície hádzali petardy a zapaľovali červené svetlice. Podľa agentúry AP sa dostali aj do zrážok s políciou. Bezprostredne neboli hlásené žiadne zranenia. Podľa AP však bolo počuť prichádzajúce sanitky so zapnutými sirénami.

Sympatizanti krajnej pravice mávajú národnou vlajkou z osobného automobilu. Foto: tasr/ap

“Na obnovenie právneho poriadku boli použité donucovacie prostriedky,” uviedla varšavská polícia na sociálnej sieti Twitter. Liberálny starosta Varšavy Rafal Trzaskowski totiž tohtoročný pochod zakázal z dôvodu epidemiologickej situácie v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2.

Pochod sa uskutočnil v čase rozsiahlych celonárodných protestov proti pravicovej vláde, ktorá minulý mesiac podporila sprísnenie už aj tak prísnej interrupčnej legislatívy. Poľsko získalo nezávislosť 11. novembra 1918 po 123 rokoch rozdelenia. Každoročné spomienky v ostatných rokoch sprevádzajú zrážky medzi bezpečnostnými zložkami a nacionalistami.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport