eReport.sk
Scholz tlmí vášne
Nemecký kancelár Olaf Scholz. Foto: tasr

Bod zlomu v nemeckej obrannej politike: Prejav Olafa Scholza sa stane exponátom múzea


Prejav nemeckého spolkového kancelára Olafa Scholza z 27. februára 2022 – krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu – sa stane exponátom múzea Dom dejín Nemeckej spolkovej republiky v Bonne.

Prejav je významný tým, že kancelár v ňom hovoril o bode zlomu v nemeckej obrannej politike. Slovo „Zeitenwende“ sa následne podľa Spoločnosti pre nemecký jazyk stalo slovom roka 2022, uviedla v utorok vo svojej správe agentúra DPA.

Významný exponát

Tento historicky významný exponát nájde svoje miesto v novej stálej expozícii múzea, oznámil prezident nadácie Domu dejín Harald Biermann. Otvoria ju v decembri 2025. Múzeum od septembra kompletne prestavajú. Posledná časť stálej expozície sa potom zameria na úlohu Nemecka v multipolárnom svete. Biermann vysvetlil, že prvý exponátom, ktorý návštevník uvidí, bude práve Scholzov prejav o bode zlomu, vystavený vo fascikli s nemeckou orlicou.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. americký prezident Joe Biden
  2. Prezident Pellegrini a minister Blanár vo Washingtone

Prelom v dejinách

Invázia ruskej armády bola prelomom v dejinách od skončenia studenej vojny. Scholz vo svojom prejave logicky zdôraznil potrebu realistického pohľadu na svet a potrebu byť pripravený na vojenskú obranu. Táto „zmena paradigmy sa už stala súčasťou súčasných dejín, a preto nájde svoje miesto v novej stálej expozícii Domu dejín Nemeckej spolkovej republiky“, uvádza sa v jeho tlačovej správe.

Scholz vo svojom prelomovom prejave v Spolkovom sneme (Bundestag) ubezpečil Ukrajinu o plnej podpore Nemecka, ohlásil dodávky zbraní, okamžitý program pomoci v hodnote 100 miliárd eur pre nemeckú armádu a prehodnotenie energetickej politiky. V tom čase sa do Nemecka stále dodávali veľké objemy zemného plynu z Ruska, podotkla agentúra DPA.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bod zlomu v nemeckej obrannej politike: Prejav Olafa Scholza sa stane exponátom múzea

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne