Jaroslav Haščák, Milan Lučanský, Monika Jankovská či Marian Kočner. To je len malá časť „prominentov“, ktorí si za posledný rok na vlastnej koži vyskúšali ako fungujú slovenské väznice. Portál eReport sa bližšie pozrel na niektoré aspekty spojené so životom za mrežami.
Ku koncu januára bolo v slovenských väzniciach 10 504 osôb. Takmer 8 900 z nich je už odsúdených a vyše 1 600 ľudí ešte čaká na rozhodnutie súdu vo väzbe. Celkovo je väznených až 69 mladistvých, ktorí majú menej ako 18 rokov.
Užitie lieku skontroluje dozorca
Novinkou sú sprísnené opatrenia pri podávaní liekov, ktoré rezort spravodlivosti pod gesciou Márie Kolíkovej zmenil po predávkovaní bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej v cele. „Pri preskripcii psychofarmák a analgetík opiátového typu pre obvinených sa tieto lieky vydávajú len prostredníctvom dávkovačov po jednotlivých dávkach,“ uviedol hovorca ministerstva Peter Bubla s tým, že užitie jednotlivých medikamentov kontroluje určený príslušník zboru pri ich vydaní.
56 doživotných trestov a 4 samovraždy
V zariadeniach s najvyšším stupňom stráženia si trest odpykávajú zločinci, ktorí sa na slobodu tak skoro nedostanú. „Z celkového počtu odsúdených aktuálne vo väzniciach vykonáva doživotný trest 56 osôb,“ ozrejmila hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská s tým, že jeden väzeň stojí Slovenskú republiku 50,36 eura na deň. Za rok 2020 eviduje zbor v rámci všetkých ústavov v krajine 40 pokusov o samovraždu a 4 dokonané skutky. Rok predtým to bolo 27 pokusov a taktiež štyri samovraždy. „Nie sú úplne výnimkou v rámci väzenstva na Slovensku ale aj celoplošne v rámci ostatných krajín. Samotné väzenské prostredie vytvára určité stresové situácie najmä z pohľadu, že je človek zrazu medzi štyrmi stenami, úplne má obmedzený kontakt,“ priblížil koncom minulého roka počas tlačovky bývalý generálny riaditeľ ZVJS Milan Ivan, ktorý po tom ako Lučanský v nemocnici zomrel z funkcie odstúpil.
Aj za mrežami si môžu väzni zarobiť, najviac však zhruba 500 eur v hrubom. – Foto: shutterstock
Väzni si zarobia, ale menej ako minimálku
Všetci väzni majú možnosť si v base čo to privyrobiť. „V roku 2020 bolo priemerne do práce denne zaradených 4 412 osôb a zamestnanosť dosiahla 66,18 %. Každý obvinený a odsúdený zaradený do práce je za vykonanú prácu odmeňovaný,“ vysvetľuje Kacvinská. Dodáva, že na ľudí za mrežami sa nevzťahuje inštitút minimálne mzdy a tak odsúdení a obvinení pracujú za podstatne nižšiu hodinovú taxu ako zamestnanci na slobode. „Odmena za vykonanú prácu závisí od toho, do ktorej pracovnej tarify je obvinený a odsúdený zaradený podľa druhu vykonávanej práce. Pre rok 2021 bola vládou Slovenskej republiky schválená najnižšia pracovná tarifa pre odmeňovanie vo výške 236,50 eur a najvyššia 493,30 eur,“ osvetlila rámec zárobkových možností väzňov hovorkyňa. Prevažná časť z nich je zaradená do práce u súkromných podnikateľských firiem, štát spolupracuje až so 234 firmami. Odsúdení z maximálneho stupňa stráženia sa však nezaraďujú na pracoviská mimo ústavu.
Polícia sa za posledný rok poriadne činila a pozatvárala viacero vplyvných ľudí. – Foto: archív Polície SR
Myslia na tehotné aj narkomanov
Zaujímavé je, že ZVJS nezaznamenal ani jeden prípad otehotnenia väznených žien počas výkonu trestu odňatia slobody. „Obvinené ako aj odsúdené ženy po nástupe do výkonu väzby a do výkonu trestu odňatia slobody sú vyšetrené gynekológom, práve za účelom stanovenia možného tehotenstva. V prípade potvrdenia tehotenstva dochádza k prerušeniu výkonu trestu odňatia slobody,“ vysvetlila príčinu nulovej štatistiky Kacvinská. Dodáva, že vo väzniciach sú dokonca vytvorené podmienky aj pre ľudí, ktorí sa chcú liečiť zo závislostí. „Ak je odsúdenému súdom uložené ochranné liečenie, vykoná sa po nástupe na výkon trestu odňatia slobody v určenom ústave so zriadeným oddielom špecializovaného zaobchádzania,“ ukončila hovorkyňa.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Bližší pohľad do väzníc: Koľko máme odsúdených a koľko si zarobia?