eReport.sk
Meteorológovia varujú pred dažďom
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Blíži sa záplavová vlna na Dunaji: Meteorológovia očakávajú výdatné dažde aj v najbližších troch dňoch


Vplyvom zrážok, ktoré aktuálne padajú v povodí Dunaja, sa na maďarský úsek rieky blíži záplavová vlna. Očakáva sa, že kulminovať bude okolo úrovne uzavretia dolného nábrežia v Budapešti. Pre komerčnú rozhlasovú stanicu InfoRádió to v utorok uviedla hovorkyňa Celoštátneho riaditeľstva vodného hospodárstva (OVF) Gabriella Siklósová, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Podľa jej slov v hornom povodí Dunaja spadlo v uplynulých dňoch oveľa viac zrážok, ako sa očakávalo. Navyše meteorológovia očakávajú výdatné dažde aj v najbližších troch dňoch. Táto záplavová vlna by však nemala spôsobiť vážnejšie problémy, pretože nepršalo v celej oblasti povodia Dunaja.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD)
  2. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov

Čo to znamená v praxi?

,,Na rozdiel od veľkej dunajskej povodne v roku 2013 prítoky teraz neodvádzajú veľké množstvo vody do Dunaja ani do povodia a momentálne sú tam ešte relatívne malé záplavové vlny. V praxi to znamená, že padajúce a nahromadené zrážky teraz dokáže koryto Dunaja odviesť,“ dodala hovorkyňa.

Vplyvom silných dažďov boli ale zaplavené záhrady a cesty v juhomaďarskej Tolnianskej stolici, kde na ochranu proti povodni použili aj vrecia s pieskom. Podľa servera idokep.hu vo Fonyóde spadlo 74 milimetrov zrážok a v Nagymányoku 61 milimetrov, kde sa jarky rýchlo zaplnili a vodu už nedokázali odviesť.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Blíži sa záplavová vlna na Dunaji: Meteorológovia očakávajú výdatné dažde aj v najbližších troch dňoch

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: