eReport.sk
Foto: shutterstock

Dnes je Pamiatka zosnulých. Mŕtvych si niekde pripomínajú aj hodovaním a tancom

Koniec októbra a začiatok novembra je venovaný spomienke na našich zosnulých. Nie všade sa však na mŕtvych spomína v tichosti. Sú krajiny kde sa dokonca tancuje a pri hroboch sa aj hoduje.

U nás a vo väčšine krajín Európy sa tento sviatok slávi ako Pamiatka zosnulých, alebo Dušičky. Táto spomienka na mŕtvych sa slávi 2. novembra. Zapaľujú sa sviečky, nosia sa na hroby kvety a vence a ľudia si spomínajú na blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. Na rozdiel od Halloweenu to nie je taký farebný a veselý sviatok. Ľudia navštevujú hroby, sú väčšinou smutní a v tichosti a s úctou spomínajú na svojich blízkych.

Halloween je starý keltský zvyk

Halloween sa u nás väčšinou spája s Amerikou. Tento sviatok je však pôvodne starý keltský zvyk, pri ktorom kedysi ľudia vyrezávali tekvice a používali ich ako lampáše, ktoré dávali na verandy domov alebo do okien. Verili, že v noci z 31.10. na 1.11. sa duše mŕtvych vracajú domov a lampáše v oknách im ukážu cestu.

V Amerike, ale postupne už aj u nás sa Halloween spája s vyrezávaním tekvíc. Foto: Shutterstock

Takto vyrobená tekvica mala vítať mŕtvych predkov a zároveň slúžiť ako ochrana proti zlomyseľným duchom. V dávnych časoch používali ako zdroj svetla horiace uhlíky, neskôr sa do tekvíc dávala sviečka.

Strašidelné halloweenske kostými sú veľmi obľúbené. Foto: shutterstock

Halloween patrí v Amerike medzi najobľúbenejšie sviatky. Deti prezlečené za strašidelné bytosti pobiehajú od domu k domu a dostávajú sladkosti. Obľúbenosť tohto sviatku stúpa aj u nás. Ľudia si zdobia príbytky tekvicami, či rôznymi dekoráciami s motívmi duchov, strašidiel a smrtiek.

V Japonsku zapaľujú ohne, v Mexiku sa zabávajú

Pôvodne sa tento sviatok volal Samhain. No hneď ako sa k moci dostala cirkev, sviatok bol zakázaný a nahradený Sviatkom všetkých svätých. Mnohí ľudia však Samhain oslavovali aj naďalej, tak sa oba sviatky spojili v jeden a dedinčania mu začali hovoriť Halloween – v origináli All Hallow’s Eve – predvečer všetkých svätých.

V Japonsku posielajú po vode zapálené lampáše. Foto: shutterstock

Mŕtvi sa neoslavujú iba Halloweenom a Dušičkami. Napríklad Japonskí budhisti majú festival Obon, pri ktorom posielajú papierové lampáše po vode, tancujú tradičný tanec bon-odori a zapaľujú ohne.

V Mexiku oslavujú zosnulých tancom a zábavou. Foto: mark reinstein/ shutterstock

V Mexiku je to zas dobre známy El día de los Muertos, ktorý sa slávi v celej Latinskej Amerike. Oslavy prebiehajú od 1. do 2. novembra. Ľudia upratujú hroby svojich milovaných a dávajú im k nim jedlo a pitie, ktoré mali zosnulí najradšej. Na rozdiel od našich Dušičiek je v Mexiku tento sviatok veľkou radostnou oslavou. Charakterizujú ju pestrofarebne zdobené kostry a lebky, tanec a zábava.

Foto: shutterstock

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport