eReport.sk
koniec cigariet, tabak, who
Ilustračné foto:shutterstock

Blíži sa koniec tabakových výrobkov? WHO hlása po radikálnom kroku!

S 9,6 miliónmi úmrtí v roku 2018 je rakovina druhou hlavnou príčinou úmrtí na celom svete. Aj keď je to spôsobené viacerými rizikovými faktormi, užívanie tabaku, ktoré je zodpovedné za 25% všetkých úmrtí na rakovinu na celom svete súvisí s najmenej 20 typmi tejto závažnej choroby.

V roku 2018 bolo 27% všetkých druhov rakoviny v európskom regióne WHO pripísaných užívaniu tabaku. Bremeno rakoviny naďalej rastie na celom svete, pričom najväčší nárast zaznamenali krajiny s nízkym a stredným príjmom. „Celosvetovo sa každý rok vyskytne 2,4 milióna úmrtí na rakovinu v dôsledku používania tabakových výrobkov“.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus – Foto: tasr

Podľa WHO by mal svet spraviť radikálny krok v boji proti cigaretám a všetkým tabakovým výrobkom. Európska únia začína s procesom prijímania nových opatrení v boji za budúcnosť bez tabaku. Chce usporiadať jednotlivé právne úpravy a pravidlá zdaňovania alternatívnych foriem fajčenia, ako sú elektronické a bezdymové cigarety. Zatiaľ si každý štát reguluje tieto pravidlá samostatne.

Podľa vedcov by malo dôjsť ku koncu tabakových výrobkov v roku 2050 – Foto: shuttestock

Rakovina pľúc je najbežnejšou rakovinou s jednou z najnižších mier prežitia na svete. Užívanie tabaku priamo prispieva k úmrtiam spôsobeným rakovinou pľúc – 85%. Podľa rôznych vedeckých štúdií by sa mal svet postupne prepnúť do „bez tabakového“ režimu. Malo by sa tak stať do roku 2050.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Blíži sa koniec tabakových výrobkov? WHO hlása po radikálnom kroku!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti