eReport.sk
minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD)
zdroj: fb/minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD)

Blanár: V dnešný významný sviatok sv. Cyrila a Metoda si pripomíname aj Deň Slovákov žijúcich v zahraničí


Slovenská republika vždy považovala Slovenky a Slovákov žijúcich v zahraničí za súčasť slovenského národa, našich národných dejín a národného kultúrneho dedičstva. Pripomenul to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) pri príležitosti piatkového pamätného Dňa Slovákov žijúcich v zahraničí.

Viac ako 1,6 milióna Slovákov žijúcich v zahraničí predstavuje podľa šéfa rezortu diplomacie dôležitú súčasť Slovenska, o ktorú sa musíme rovnako zaujímať, starať a podporovať jej národné povedomie pre vzájomný prospech.

Slováci ani ďaleko od domova nezabúdajú na svoje korene

,,Pri mojich cestách v zahraničí sa už pravidelne stretávam aj so slovenskou krajanskou komunitou v danom štáte a nesmierne ma teší, že Slováci ani ďaleko od domova nezabúdajú na svoje korene. Šíria dobré meno našej vlasti a sú neoddeliteľnou súčasťou diplomacie, keďže dokážu pozitívne prispievať a obohacovať naše vzájomné vzťahy s krajinou, v ktorej žijú,“ vyhlásil Blanár. Ich skúsenosti a potenciál môže podľa jeho slov Slovensko využiť pri nadväzovaní kontaktov alebo presadzovaní ekonomickej diplomacie v nových teritóriách. Doplnil, že starostlivosťou o Slovákov žijúcich v zahraničí zároveň podporujeme udržiavanie slovenskej kultúry a tradícií aj v zahraničí.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký prezident Joe Biden
  2. cyklomaratón od Trnavy až na Rysy, foto trnavarysy.sk
  3. oľský prezident Andrzej Duda (vľavo) víta slovenského prezidenta Petra Pellegriniho
  4. minister školstva, vedy, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker

Najviac zahraničných Slovákov žije v zámorí

Rezort diplomacie poukázal na to, že najviac zahraničných Slovákov žije podľa dostupných štatistík v zámorí – v Spojených štátoch amerických pôsobí 750-tisíc Slovákov, v Kanade 100-tisíc. V Česku je ich evidovaných 200-tisíc, v Maďarsku 75-tisíc a v Rakúsku 65-tisíc. V Srbsku ich žije 45-tisíc a v Rumunsku sa k slovenským koreňom hlási 13-tisíc obyvateľov.

Starostlivosť o slovenských krajanov

Štátnu politiku starostlivosti o slovenských krajanov vytvára a vykonáva od roku 2006 Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí v pôsobnosti Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Deň zahraničných Slovákov každoročne symbolicky pripadá na deň štátneho Sviatku sv. Cyrila a Metoda – 5. júl a pripomíname si ho od vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Blanár: V dnešný významný sviatok sv. Cyrila a Metoda si pripomíname aj Deň Slovákov žijúcich v zahraničí

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: