eReport.sk
Juraj Blanár (Smer-SD). Foto: tasr

Blanár sa hlási o slovo: Táto vláda hazarduje so zdravím ľudí

Opozičný Smer-SD odmieta opakované predlžovanie núdzového stavu. Vidia za tým len snahu predĺžiť pokračovanie plošného testovania. Poslanci Smeru-SD tiež kritizujú, že vláda núdzovým stavom zabraňuje ľuďom voči nej protestovať. Na rokovanie pléna prichádzajú s vlastným návrhom, ktorým chcú dosiahnuť, aby parlament neodobril predĺženie núdzového stavu. V poslednom rade považujú predĺženie núdzového stavu za hazardovanie so zdravím ľudí.

Vážne znepokojnenie vývoja pandemickej situácie

Plošné testovanie podľa podpredsedu parlamentu Juraja Blanára stále pokračuje, len ho po novom vláda nazvala COVID automat. Vláda podľa neho potrebuje minúť nakúpené antigénové testy. Vládou navrhované odôvodnenie núdzového stavu podľa Blanára nehovorí nič o tom, čo má núdzový stav riešiť. Dodal, že nehovorí nič ani o tom, aký je vývoj pandémie na Slovensku, aké opatrenia sa prijali a ktoré treba do budúcna prijať.

Smer-SD preto do parlamentu predložil návrh na zmenu uznesenia. Národná rada SR by podľa Blanárovho návrhu nemala súhlasiť s opakovaným predĺžením núdzového stavu. Vyjadriť by tiež mala vážne znepokojenie nad vývojom pandemickej situácie a dať vláde úlohu prijať účinné opatrenia na zmiernenie dosahov pandémie vrátane ich oddelenia od inštitútu núdzového stavu. Vláda by tiež podľa návrhu mala zabezpečiť posilnenie odolnosti zdravotníckeho personálu a jeho mobilizáciu, no nie na základe donucovacích a represívnych nástrojov.

Ukazujú varovný prst

Núdzový stav je podľa poslanca Borisa Suska len prostriedok na to, aby vláda mohla na základe opatrení nastavovať taký stav v rámci pandémie, aby sa zamedzilo ohrozeniu zdravia. Môže tak urobiť aj za cenu obmedzenia základných ľudských práv a slobôd vrátane slobody pobytu a pohybu. V návrhu Susko nevidí analýzu doterajších opatrení. Poukázal tiež na chýbajúce dáta o pandémii. Susko nevylúčil, že sa v budúcnosti Smer-SD obráti v tejto záležitosti na Ústavný súd SR, najprv však chcú o tom diskutovať v parlamente.

Parlament v stredu rokuje o tom, či odsúhlasí predĺženie núdzového stavu, o ktorom rozhodla vláda. Platí od 8. februára na ďalších 40 dní.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity