eReport.sk
Šéf rezortu diplomacie SR Juraj Blanár
zdroj: fb/ Šéf rezortu diplomacie SR Juraj Blanár

Blanár s rezortnými kolegami vo Viedni: Ministri spoločne podpísali tzv. Viedenskú dunajskú deklaráciu


Šéf rezortu diplomacie SR Juraj Blanár sa vo štvrtok vo Viedni zúčastnil na zasadnutí ministrov zahraničných vecí štátov Dunajskej stratégie. S rezortnými kolegami podľa jeho slov diskutovali predovšetkým o bezpečnosti, ale tiež o procese rozširovania Európskej únie a jeho dôsledkoch. Blanár o tom informuje na sociálnej sieti.

,,Dnešný večer sa napriek vážnym témam niesol vo veľmi priateľskej atmosfére,“ skonštatoval Blanár s tým, že rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg práve v tento deň navyše oslavoval svoje (55.) narodeniny. ,,Som rád, že som mohol môjmu priateľovi zablahoželať osobne,“ dodal slovenský minister.

Na pozvanie Schallenberga sa vo štvrtok vo Viedni zišlo 14 ministrov zahraničných vecí krajín tzv. podunajského regiónu, a síce deväť členských krajín EÚ a päť ďalších štátov. Okrem rakúskeho ministra išlo menovite o šéfov rezortu diplomacie krajín Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Chorvátska, Čiernej Hory, Slovenska, Českej republiky, Moldavska, Srbska, Nemecka, Rumunska, Slovinska, Maďarska a Ukrajiny, približuje rakúska tlačová agentúra APA. Do Viedne pricestoval aj eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. podpredseda Národnej rady (NR) SR Peter Žiga (Hlas-SD)
  2. minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár
  3. poslanec NR SR Ján Richter (SMER-SD)
  4. poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Kotlár (SNS)
  5. Washington-Biely dom

Viedenská dunajská deklarácia

Ministri spoločne podpísali tzv. Viedenskú dunajskú deklaráciu, ktorá sa týkala napríklad otázok ako stabilita, bezpečnosť a prosperita v podunajskom regióne. Schallenberg povedal, že všetky podunajské krajiny by mali patriť do EÚ, pričom stretnutia a spoluprácu na úrovni tohto regiónu pre nich označil za v tomto smere akýsi odrazový mostík a zároveň „skúšobné laboratórium“.

Am 20. Juni 2024 eröffnete Außenminister Alexander Schallenberg das Treffen der „Donauraum-Außenminister“ in Wien. Foto: © BMEIA/ Michael Gruber

Spolu so zástupcami Európskej únie

V piatok bude program návštevy Blanára v Rakúsku pokračovať konferenciou Europa-Forum Wachau „Reštart Európy“ a pracovným zasadnutím neformálneho zoskupenia krajín Priatelia západného Balkánu“ v Kláštore Göttweig. Spolu so zástupcami Európskej únie (EÚ) a západobalkánskymi rezortnými partnermi tam budú diskutovať o možnosti pomoci pre zrýchlenie prístupového procesu západobalkánskych kandidátov na členstvo v Únii.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Blanár s rezortnými kolegami vo Viedni: Ministri spoločne podpísali tzv. Viedenskú dunajskú deklaráciu

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre