eReport.sk
Juraj Blanár
zdroj foto: tasr

Blanár je skeptický: Šéf slovenskej diplomacie nemá od samitu vo Švajčiarsku veľké očakávania


Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) neočakáva, že mierový samit vo Švajčiarsku prinesie jednoznačný záver, pretože na ňom bude chýbať Ruská federácia, ale aj ďalší globálni hráči, ako napríklad Čína.

Blanár je skeptický

„Očakávam, že sa na vznik a vývoj vojnového konfliktu na Ukrajine bude pozerať realisticky, pretože to je dôležitý predpoklad, ako dospieť k prímeriu a hľadaniu mierového riešenia,“ uviedol Blanár. Minister na samite zastúpi premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

Vláda volá po mierových riešeniach

MZVEZ podotklo, že vláda SR presadzuje potrebu hľadania mierových riešení, a preto Slovensko podporuje každú iniciatívu týkajúcu sa mieru. „Potvrdzuje sa to, čo vláda opakuje, ukazuje sa, že tretí rok trvania konfliktu neprináša vojenské riešenie. Považujeme za nevyhnutné predovšetkým rokovať a hľadať diplomatické riešenia na to, aby sa konflikt na Ukrajine riešil diplomaticky,“ dodalo MZVEZ.

Samit o mieri na Ukrajine sa uskutoční vo švajčiarskom stredisku Bürgenstock v dňoch 15. a 16. júna. Jeho účelom je vytvoriť platformu pre dialóg na vysokej úrovni s cieľom iniciovať proces, ktorý povedie ku komplexnému, spravodlivému a trvalému mieru pre Ukrajinu na základe medzinárodného práva a Charty Organizácie Spojených národov.

Témami diskusie majú byť jadrová bezpečnosť, humanitárne aspekty, ako aj potravinová bezpečnosť a sloboda plavby. Na samite sa predpokladá účasť približne 90 delegácií z celého sveta.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Blanár je skeptický: Šéf slovenskej diplomacie nemá od samitu vo Švajčiarsku veľké očakávania

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne