eReport.sk
Vedec a biochemik Pavol Čekan, foto: tasr

Biochemik Čekan prezradil, čo by urobil na Matovičovom mieste

Niektorí ľudia sú v koncoch a zrejme aj preto sa im ťažšie prijíma predstava o ďalších obmedzeniach. Myslí si to uznávaný vedec a biochemik Pavol Čekan, ktorý daroval Slovensku tisíce PCR testov. V diskusii s odborníkom na školstvo a lídrom strany Spolu Jurajom Hipšom však prezradil oveľa viac. Napríklad aj to, čo by robil, keby bol na mieste premiéra Igora Matoviča.

„Určite by som využil testovanie a jeho silu,“ uviedol Čekan s tým, že by nerobil plošné testovanie, ale zameral by sa na najviac postihnuté regióny. „Ak by som videl, že zabrala Orava a Bardejov, tak by som ani nečakal a rovno by som urobil ďalšie plošné testovanie v Púchove, Ilave, Považskej Bystrici a Trenčíne. Išiel by som po regiónoch. Ani by som nemal problém s tým dobrovoľné versus povinné. Jednoducho robil by som veľmi cielené testovanie v regiónoch, v ohniskách, spojené s lokálnymi lockdownami,“ dodal biochemik, ktorý tiež zdôraznil, že by Slovensko rozdelil na regióny s horšou a lepšou epidemiologickou situáciou. Čekan dokonca vie, čo by robil aj v terajšej situácii, ktorá už je naozaj ťažká. „Určite by som nabral odvahu a zaviedol by som lockdown aj cez noc. A vôbec by som sa nelíšil od holandského premiéra,“ prezradil vedec, ktorý už mal v minulosti prestrelku s premiérom Igorom Matovičom.

Holandský premiér totiž oznámil lockdown, ktorý platil od druhého dňa. Čekan upozornil, že krivka incidencie je pri Slovensku a Holandsku rovnaká. „Premiér Holandska mal tie grády, aby včera povedal bude lockdown a od dnes platí. Nabral by som odvahu a spravil by som to, pretože viem, že by to zachránilo slovenské zdravotníctvo,“ zdôraznil biochemik.

Vymeniť tvár môže pomôcť

Na čo ho však Hipš upozornil, že holandský premiér sa na rozdiel od Matoviča teší vysokej miere dôvery u svojich občanov. „Máme jednu slovenskú múdrosť, že ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. A z toho môže niekedy vyplývať dôveryhodnosť politika,“ trafil klinec po hlavičke Čekan, ktorý tiež pred nedávnom vyzval premiéra, aby prenechal manažovanie koronakrízy niekomu inému. „Niekedy vymeniť tvár môže zlepšiť manažovanie koronakrízy. Aby ľudia začali dôverovať tomu, čo hovorí skupina ľudí, alebo nejaký minister,“ obhajoval svoje pohnútky vedec, ktorý by tiež, ak by bol na Matovičovom mieste, zmenil štýl komunikácie. „Snažil by som sa o pozitívnu motiváciu, o vysvetľovanie. Snažil by som sa pochopiť každého občana. Snažil by som sa hasiť problémy v rámci koalície, vlády, aby sme jednotne vystupovali. Zavolal by som si oveľa viac odborníkov, aby oni vysvetľovali mnohé odborné veci. Komunikoval by som oveľa viac s opozíciou.“ Čekan bol jedným z odborníkov, ktorí predstavili „desatoro“ ako sa správať počas nadchádzajúcich dní, aby sme dostali koronakrízu opäť pod kontrolu. Hoci uznal, že pre niektorých ľudí, to nemusí znieť prijateľne, keďže môžu byť už finančne či mentálne v koncoch. Napriek tomu apeluje, aby sme ešte zabojovali. „Nie je iná cesta. Očakávať, že niečo za nás urobí vláda, sa nedá. Situácia je naozaj veľmi vážna,“ dodal Čekan.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
15 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport