eReport.sk
Vedec a biochemik Pavol Čekan, foto: tasr

Biochemik Čekan je smutný: Pozrite, koľko zomrelo v USA zaočkovaných a koľko nezaočkovaných!

Už sa na to nemôže pozerať. Biochemik Pavol Čekan priznáva, že mu je smutno keď vidí ako málo ľudí sa u nás zatiaľ dalo zaočkovať. Pritom vakcín máme dostatok. Rozhodol sa preto vytiahnuť štatistiky o vakcinácii z jeho obľúbených Spojených štátov amerických. Nimi chce presvedčiť tých, ktorí stále váhajú, aby neotáľali a zaočkovali sa.

Čekan upozorňuje, že od začiatku januára do konca apríla bolo v USA zaznamenaných 225-tisíc úmrtí na ochorenie COVID-19. Zdôrazňuje, že z toho len 160 prípadov u ľudí, ktorí boli už zaočkovaní 14 dní po druhej dávke vakcíny. „Išlo najmä o starších ľudí vo veku nad 80 rokov, ktorých imunita aj vzhľadom na vek už asi nezvládla boj s vírusom aj napriek vakcíne,” citoval vedec zo štúdie amerického centra pre kontrolu chorôb.

Máme dostatok vakcín, no neočkujeme

Slabá postup vakcinácie na Slovenku mu robí vrásky ma čele. „O to smutnejší som, keď čítam správy o 35% miere zaočkovania a zároveň vyprázdňovaní sa čakární na očkovanie po celom Slovensku. A to v čase, kedy máme dostatok vakcín na skladoch, a ďalšie na ceste,” poznamenal Čekan.

Porovnanie úmrtí na COVID-19 v USA. – Foto: FB PČ

Hovorí, že ak by sme na Slovensku už zaočkovali všetkých nad 16 rokov, tak by sme mohli mať počet hospitalizácií a úmrtí minimálne 1000-krát nižší. „Prenesené na smutné štatistiky druhej vlny, počet úmrtí by bol okolo 10, a nie cez 12 000, celkovo infikovaných by bolo menej než 1000 a nie takmer milión ako sme zažili. Zároveň počet hospitalizovaných by bol menej než 100 ľudí, čo by naše nemocnice hravo zvládli,” ozrejmil biochemik a výrobca testov.

Máme to vo vlastných rukách

„Viete si to predstaviť? Ja áno. Zvládli by sme to? Určite. Dnes, na rozdiel od jesene minulého roka máme totiž reálnu možnosť ako chrániť svoje zdravie, a zároveň aj zdravie ľudí v našom okolí. Z výhľadom 3. vlny a agresívnych mutácií je na čase prestať pochybovať a začať veriť dátam z celého sveta. Očkovanie je účinnejšie než sme predpokladali,” argumentuje sivovlasý vlk slovenskej biochémie.

Dodáva, že to stále máme vo vlastných rukách a stačí sa len prekonať a spraviť to pre seba a aj pre Slovensko. „Ak sa dáme všetci zaočkovať, ktorí môžeme, 3. vlnu hravo zvládneme s minimálnymi stratami na životoch, s nízkymi číslami hospitalizovaných, s otvorenými školami, divadlami, športovými strediskami, obchodnými centrami, reštauráciami, galériami,” apeluje Čekan.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport