tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Irena Bihariová počas tlačovej konferencie
Irena Bihariová. Foto: tasr

Bihariovú zdvihlo zo stoličky: Prepáčte, ale toto sa môj syn učiť nebude!

Šéfka mimoparlamentnej strany Irena Biháriová ostala šokovaná po tom, ako nahliadla do čítanky svojho syna. „Dvihlo mi obočie aj tlak, keď som v jeho čítanke pre druhý ročník ZŠ prečítala text ´Farebný svet´, ktorý patrí k povinnej matérii,“ uviedla politička na sociálnej sieti.

Bihariovej sa nepáči, ako na Slovensku osemročným deťom predstavujú „farebnosť sveta“ a teda to, akí ľudia kde žijú a čo je pre nich v tejto súvislosti typické. „Nuž teda, ako majú 8 ročné deti chápať farebný svet a pestrosť ľudí? Text im ponúkol 4 stereotypné, splošťujúce chlieviky, ktoré majú vykresliť rôznosť rás a ľudí. V texte sa predstavujú dievčatká, každá inej rasy a z iného kontinentu. Lenže ako!“ – rozhorčuje sa líderka progresívcov.

Vizuálne prototypy nemá žiadna krajina sveta

„Na prvom obrázku je dievčatko z Japonska. Tá obišla najlepšie, pretože je vykreslená cez objektívne prírodné podmienky krajiny, kde žije. Hovorí, že sa občas musí skryť pod lavicu, lebo mávajú zemetrasenie,“ pozastavila sa ešte bez kritiky pri prvom obrázku. Následne však už neskrývala svoju zlosť a rozčarovanie. Pri dievčatku z Dánska sa pýta, že z ktorého storočia je text v čítanke. „Autorka textu pridáva, že dánske deti sú typické tým, že sú blonďavé. Dáni predsa žijú dekády rokov v globalizovanom multikultúrnom svete. Takže rovnako ´pravým Dánom´ je aj dieťa narodené v Dánsku po rodičoch migrantoch s tmavými vlasmi. To už by sme snáď v roku 2021 mohli deťom prezradiť, že v globalizovanom svete nemá žiadna krajina žiaden vizuálny prototyp,“ dvíha Bihariová varovný prst a pripomína, že „naposledy sme tu mali prototypných svetlovlasých modrookých Árijcov, a nedopadli sme s týmto konceptom veru dobre,“ pričom poukazuje aj na vlastné ratolesti: „Veď práve na mojich deťoch, Arturovi a Zorke (ktorá výzorom skôr pripomínajú tie nordické deti z Dánska, než Rómov) sa dá výborne ilustrovať, že nemáme žiadne vizuálne protypy a je choré, aby sa deti cez takéto kategórie učili spoznávať diverzitu.“

Autorka môže skákať v džungli po stromoch

Podľa političky najhoršie dopadlo dievčatko z Afriky: „Nie, k nej nebola priradená žiadna krajina. Ona nemá domov v žiadnom štáte. Stačí dať Afrika. Lebo veď to je asi prašť ako uhoď. Nuž, a čím sa deťom predstavuje? Tým, že žije medzi slonmi a žirafami. Lebo asi v Afrike je bežné, že deti sa tam rodia ako Tarzani a bežne žijú džungli. Tam nie sú iné možnosti života. Len medzi antilopami a žirafami.“

A čo Bihariovú zdvihlo zo stoličky, ako to píšeme v titulku? To, „keď dievčatko z Afriky popisuje, čím sa živí: ono vraj skáče po stromoch a priamo z nich je banány. To čomu tie deti učíme? To je o šimpanzovi či ľudskej bytosti? Bežné banánovníky v džungli síce dorastajú aj do výšky 15 metrov, no typická črta týchto detí je, že normálne jak šimpanzy vyskočia zo stromu na strom, tam sa najedia, a potom idú naspäť medzi slony. Nech sa páči, pani autorka môže skákať v džungli po 15 metrových stromoch od rána do večera, ak sa cíti ako opica. V bežnom svete bežné deti (dokonca ani tie čierne z Afriky) nežijú ako opice a neskáču po palmách a po stromoch,“ hromží politička.

Pochválila sa aj fotkou svojich detí

V závere svojho obsiahleho statusu informuje, že učiteľke svojho syna napísala odkaz. „Že toto veru Artura učiť nebudem. Miesto som mu vysvetľovala úprimne a narovinu, čo ho ako Róma čaká. No aj to, že nikdy nesmie zanevrieť a súdiť ľudí kolektívne. Aj o tom, že ľudia sú natoľko pestrí, že si každý z nich zaslúži byť hodnotený ako jednotlivec. Priznávam sa, že ja som už v Arturovom veku bola rebelka a bila sa do krve za všetky skrivodlivosti aj proti autoritám. Aj Artura posmeľujem, prečo je dôležité rebelovať za správne hodnoty,“ spresnila Bihariová, ktorá na úplný záver svojho status pripomína všetkým, že je političkou a pridáva aj fotografiu svoj detí. Jej celý príspevok nájdete tu.

Zdroj: fb/bihariova.irena


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bihariovú zdvihlo zo stoličky: Prepáčte, ale toto sa môj syn učiť nebude!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku