eReport.sk
Foto: tasr/ap

Bielorusko je opäť hore nohami: Robia policajné prehliadky u novinárov a aktivistov

V sídle Bieloruského združenia novinárov, ako aj u novinárov a ľudskoprávnych aktivistov v celom Bielorusku sa od utorňajšieho rána konajú policajné prehliadky. Informovala o tom agentúra Interfax. Prehliadky vykonávajú aj príslušníci útvarov na boj proti organizovanému zločinu. Niekoľkých funkcionárov BAŽ predviedli na výsluch, prípadne im zhabali počítačovú techniku, dodal portál TUT.by.

Podľa bieloruského Vyšetrovacieho výboru sa tieto prehliadky uskutočňujú „v rámci predbežného vyšetrovania, ktorého cieľom je zistiť spôsoby financovania protestných aktivít v organizáciách, vydávajúcich sa za ochrancov ľudských práv”.

K policajnej akcii sa vyjadril aj provládny Bieloruský zväz novinárov, podľa ktorého sa kroky vyšetrovateľov „týkajú nezákonného (vrátane zahraničného) financovania” centrály BSŽ a množstva zahraničných agentov v mediálnom sektore.

Bieloruské združenie novinárov je mimovládna organizácia, ktorej cieľom je ochrana práv žurnalistov a slobody slova. Zasadzuje sa za práva novinárov a za slobodnú a profesionálnu žurnalistiku. Založená bola v roku 1995.

Okrem novinárov vykonala polícia v rôznych mestách aj prehliadky v bytoch aktivistov ľudskoprávnej organizácie Viasna, ako aj u koordinátora kampane Ochrancovia ľudských práv proti trestu smrti v Bielorusku. Prehliadky sa uskutočnili i v bytoch predákov nezávislých odborov pracovníkov rádioelektronického priemyslu a u rodičov aktivistu za ľudské práva Andreja Strižaka, ktorý je spoluzakladateľom fondov solidarity BY_help a BYSOL podporujúcich perzekvované a zadržané osoby.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.