eReport.sk
Foto: tasr

Bieloruské ministerstvo popiera správy o štrajku v priemyselných podnikoch

Bieloruská vláda v pondelok deklarovala, že priemyselné podniky v krajine pracujú ako obvykle. Podľa agentúry Interfax to vyhlásil námestník ministra priemyslu Česlav Šuľga.

Reagoval tak na správy nezávislých médií, že priemyselné podniky i menšie firmy a prevádzky v Bielorusku vstúpili do štrajku, ktorým sa domáhajú odchodu Alexandra Lukašenka z funkcie prezidenta.

Občania na sociálnych sieťach však naďalej zverejňujú správy alebo videonahrávky, ktorými sa jednotlivci či celé kolektívy pripájajú k dnešnému štrajku na výzvu Lukašenkovej hlavnej rivalky v augustových prezidentských voľbách, Sviatlany Cichanovskej.

Správy o štrajku svojich zamestnancov poprelo medzičasom aj vedenie koncernu Belneftechim. Jeho hovorca podľa Interfaxu vyhlásil, že “skupina asi 100 ľudí sa dnes ráno (v pondelok) neúspešne pokúsila zablokovať nástup pracovníkov firmy Hrodna Azot do zmeny”. Dodal, že väčšina zo spomínaných 100 ľudí “nemá nič spoločné so závodom, ani s robotníckou profesiou”.

Hovorca vyhlásil, že “závod pracuje, technické procesy sú v normálnom režime. Štrajk sa nekoná”. Dodal, že informácie o štrajku, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach, nepotvrdzuje. Uviedol, že aj ďalšie podniky v rámci koncernu “fungujú normálne”.

Portál TUT.by však vo svojom online spravodajstve zverejnil videonahrávku, v ktorej sa skupina zamestnancov Belneftechim pridáva k štrajku, lebo “sú proti násiliu a bezpráviu v krajine”.

Medzitým sa na spravodajských portáloch na sociálnych sieťach a v niektorých médiách objavili správy o zhromaždeniach pracujúcich a zastavení práce v niekoľkých významných bieloruských podnikoch – Hrodna Azot, v závode na výrobu kolesových traktorov v Minsku (MZKT), v závode na výrobu traktorov v Minsku (MTZ), či v minskom elektrotechnickom závode. Podľa týchto informačných zdrojov bolo v pondelok ráno prijatých viac ako 100 správ o štrajku zamestnancov.

Spravodajský portál TUT.by vo svojom online spravodajstve prináša správy o zhromaždeniach ľudí podporujúcich požiadavky opozície na uliciach, vo firmách i školách, pričom uvádza, že na mnohých miestach zasahovala polícia, pričom došlo aj k zadržaniam.

Podľa TUT.by odvolávajúceho sa na ministerstvo vnútra bolo v nedeľu, keď sa v Bielorusku konali ďalšie masové pochody a zhromaždenia proti Lukašenkovi, zadržaných 523 ľudí, z nich 160 v hlavnom meste Minsk. Na súdne konanie čaká vo väzbe 352 spomedzi týchto zadržaných.

Zdroj: tasr, foto: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport