eReport.sk
Alexander Lukašenko., foto: shutterstock

Bieloruská opozícia plánuje nové protesty proti Lukašenkovi

Popredný predstaviteľ bieloruskej opozície Pavel Latuška chce vyzvať Bielorusov, aby opäť vyšli do ulíc protestovať proti dlhoročnému lídrovi Alexandrovi Lukašenkovi. Informovala o tom agentúra DPA.

Bývalý bieloruský veľvyslanec a exminister Latuška avizoval, že prostredníctvom sociálnych sietí vyzve obyvateľov krajiny, aby v nedeľu 9. mája znovu vyšli do ulíc. Jeho vyjadrenia zverejnili v pondelok denníky nemeckej mediálnej skupiny Redaktionsnetzwerk Deutschland.

Odhodlanie pokračovať v protestných akciách proti Lukašenkovi avizovala v sobotu aj ďalšia predstaviteľka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská, ktorá rovnako ako Latuška žije v zahraničnom exile.

Latuška a Cichanovská patria medzi členov Koordinačnej rady bieloruskej opozície, ktorí sú vo vlasti stíhaní pre podozrenie z vytvorenia a vedenia extrémistického zoskupenia. V Bielorusku sa vlani v auguste konali sporné prezidentské voľby, ktoré podľa oficiálnych výsledkov opäť vyhral dlhoročný autoritársky prezident Lukašenko. Opozícia ani západné krajiny však nepovažujú jeho znovuzvolenie za legitímne a hlasovanie označujú za zmanipulované.

Po voľbách v Bielorusku vypukli masové protesty, ktoré si vyžiadali niekoľko obetí na životoch, stovky zranených a viac ako 30 000 zadržaných. Demonštrácie však postupne zoslabli v dôsledku tvrdých policajných zásahov a masového zatýkania, ako aj v súvislosti s nepriaznivým zimným počasím.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport