Administratíva dosluhujúceho prezidenta USA Joea Bidena spolupracuje s Federálnym úradom pre vyšetrovanie (FBI) na objasnení falošných bombových hrozieb aj tzv. swattingu, ktorých terčom sa tento týždeň stali viacerí demokratickí kongresmani či nominanti na posty v kabinete novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Oznámil to v piatok samotný Biden, píše TASR podľa agentúry Reuters.
Nové prípady bombových hrozieb
Demokratický kongresman za štát Rhode Island, Seth Magaziner, sa stal najnovšou obeťou falošnej bombovej hrozby, ktorá mu bola adresovaná minulý piatok. Podobným incidentom čelilo deň predtým šesť demokratických zákonodarcov z Connecticutu, vrátane piatich členov Snemovne reprezentantov a jedného senátora. Polícia po domových prehliadkach v ani jednom prípade nenašla žiadne výbušné zariadenia, čím sa potvrdilo, že šlo o falošné výstrahy.
Swatting ako moderný nástroj zastrašovania
Bombové hrozby a tzv. swatting, kedy je polícia falošne privolaná na zásah, sú čoraz častejšie zamerané na významné osobnosti. Táto taktika zastrašovania postihla aj viacerých nominantov do administratívy bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Medzi terčmi boli napríklad Pete Hegseth, nominovaný na ministra obrany, či Lee Zeldin, kandidát na vedenie Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA). Odborníci upozorňujú, že ide o nebezpečný trend, ktorý zneužíva moderné komunikačné technológie na nátlak a šírenie strachu.
Zdroj: tasr,reuters
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Bidenova administratíva pracuje s FBI na objasnení falošných bombových hrozieb