eReport.sk
Americký prezident Joe Biden, foto: tasr

Biden udrie na Bielorusko novými sankciami: Sú doteraz najrozsiahlejšie, aké USA uvalili voči Minsku

Americký prezident Joe Biden podpísal v pondelok výkonné nariadenie zavádzajúce nové sankcie voči režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentúra Reuters.

Dosiaľ najrozsiahlejší balík sankcií USA voči Minsku sa vzťahuje na fyzické a právnické osoby vrátane jednej z najväčších bieloruských štátnych spoločností Belaruskali, banky Absolut prepojenej na Lukašenkov režim či bieloruského  olympijského výboru.

Postihnuté osoby a subjekty sú podľa Washingtonu zodpovedné za potláčanie demokracie a ľudských práv, alebo za pranie špinavých peňazí. Ich zaradenie na americký sankčný zoznam podľa stanice CNN navrhla exilová líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská na nedávnom stretnutí so šéfom Bieleho domu.

Spojené štáty nové sankcie ohlásili v deň prvého výročia sporných prezidentských volieb, ktorých oficiálnych víťazom sa stal Lukašenko, avšak USA i EÚ ich výsledky považujú za zmanipulované.

„V tento deň pred rokom sa ľudia v Bielorusku usilovali o to, aby boli ich hlasy vypočuté a svoju vlastnú budúcnosť (chceli) sformovať prostredníctvom toho najzákladnejšieho prejavu demokracie – volieb,“ citovala z Bidenovho vyhlásenia stanica CNN. „Namiesto rešpektovania jasnej vôle bieloruského ľudu sa Lukašenkov režim dopustil volebného podvodu, po ktorom nasledovali brutálne represie na potlačenie odporu,“ dodal americký prezident. V pondelok ohlásili nové sankcie voči Bielorusku aj Británia a Kanada.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Biden udrie na Bielorusko novými sankciami: Sú doteraz najrozsiahlejšie, aké USA uvalili voči Minsku

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti