eReport.sk
Americký prezident Joe Biden. foto:tasr/ap

Biden posiela tisíce vojakov, lode a lietadlá, New York Times píše o ozbrojenom tábore v Európe!

Pýta sa vlastne niekto Európanov, či majú záujem byť súčasťou zjavne vyhrotenej situácie medzi USA a Ruskou federáciou, na ktorú v súčasnosti najviac dopláca Ukrajina a štáty s ňou susediace? V posledných hodinách môžeme sledovať zvýšený výskyt vážnych vyjadrení z oboch strán, rovnako ako aj činov, ktoré nenaznačujú nič dobré. Naša redakcia už informovala, že USA a Veľká Británia sťahujú svojich diplomatov a ich rodiny z Ukrajiny. Vyjadrenia najvyšších predstaviteľov USA vysielajú zároveň jasný signál, že NATO musí reagovať na údajné ruské kroky súvisiace s Ukrajinou. Ruský prezident Putin do toho vyhlasuje, že Rusi zničia všetko, čo bez povolenia prekročí ich hranice.

Biden na druhej strane najnovšie hovorí o tom, že pošle tisíce vojakov do Pobaltia a do východnej Európy, rovnako ako aj stroje v podobe vojenských lodí a lietadiel. Informoval o tom New York Times.

„Prezident Biden zvažuje nasadenie niekoľkých tisícok amerických vojakov, ako aj vojnových lodí a lietadiel pre spojencov NATO v Pobaltí a východnej Európe, čo je podľa predstaviteľov administratívy rozšírenie americkej vojenskej angažovanosti uprostred rastúcich obáv z ruskej invázie na Ukrajinu,“ píše sa v článku o krokoch prezidenta USA Joea Bidena.

Ak sa situácia zhorší, počet vojakov zvýšia 10-násobne

Obavy môžu vyvolávať aj anonymizované informácie z prostredia najvyšších predstaviteľov administratívy USA, taktiež uverejnené v predmetnom článku jedného z najznámejších amerických plátkov: „Na stretnutí v sobotu v Camp David, prezidentskom ústupe v Marylande, vysokí predstavitelia Pentagonu predložili pánovi Bidenovi niekoľko možností, ktoré by posunuli americké vojenské prostriedky oveľa bližšie k prahu Putina, uviedli predstavitelia administratívy. Možnosti zahŕňajú vyslanie 1 000 až 5 000 vojakov do krajín východnej Európy s potenciálom zvýšiť tento počet desaťnásobne, ak sa situácia zhorší,“ píše sa tam.

Townsend potvrdzuje pripravenosť USA zvýšiť počet vojakov v Európe

Bývalý najvyšší predstaviteľ Pentagonu pre Európu a politiku NATO Jim Townsend naviac povedal, že návrh administratívy nezašiel dostatočne ďaleko, čím vlastne potvrdil anonymizovanú verziu tajných strategických porád USA. „Pravdepodobne je príliš neskoro na to, aby odradilo Putina,“ uviedol Townsend v spríáve. „Ak Rusi v priebehu niekoľkých týždňov skutočne napadnú Ukrajinu, týchto 5000 by malo byť len zálohou za oveľa väčšiu prítomnosť USA a spojeneckých síl. Západná Európa by mala byť opäť ozbrojeným táborom.“

Chcú robiť v Európe školenia

Najvyšší republikán vo Výbore pre zahraničné veci Michael McCaul v nedeľu povedal, že Spojené štáty potrebujú vo vybraných krajinách NATO uskutočniť viac školení. „Potrebujeme spoločné cvičenia v Poľsku, pobaltských štátoch, Rumunsku a Bulharsku, aby sme Putinovi ukázali, že to myslíme vážne,“ povedal McCaul v relácii „Face the Nation“.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Biden posiela tisíce vojakov, lode a lietadlá, New York Times píše o ozbrojenom tábore v Európe!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti