eReport.sk
americký prezident Joe Biden
zdroj: fb/americký prezident Joe Biden

Biden ohlásil historický dar pre Ukrajinu: Krajine pošlú desiatky systémov protivzdušnej obrany


Spojené štáty a viacero ďalších krajín NATO pošlú Ukrajine v nadchádzajúcich mesiacoch desiatky systémov protivzdušnej obrany vrátane najmenej štyroch Patriotov. Vyplýva to z ich novej dohody, ktorú v utorok ohlásil americký prezident Joe Biden v úvode summitu NATO vo Washingtone. TASR o tom informuje podľa agentúry AP.

Historický dar pre protivzdušnú obranu Ukrajiny

,,Ohlasujem dnes historický dar pre protivzdušnú obranu Ukrajiny,“ povedal americký prezident. ,,Spojené štáty, Nemecko, Holandsko, Rumunsko a Taliansko poskytnú Ukrajine vybavenie pre päť ďalších strategických systémov protivzdušnej obrany,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať

  1. minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD)
  2. T. Taraba

Vymazať Ukrajinu z mapy

Spojené štáty a ďalšie krajiny NATO však okrem toho podľa jeho slov poskytnú Ukrajine aj desiatky iných taktických systémov protivzdušnej obrany spolu so stovkami kusov munície.
Biden ďalej povedal, že ruský prezident Vladimir Putin si neželá nič iné, len „vymazať Ukrajinu z mapy“ sveta. ,,Vieme pritom, že Putin sa pri Ukrajine nezastaví… Ukrajina však Putina môže zastaviť a aj ho zastaví,“ dodal.

Vyhlásenia viacerých krajín

Zo spoločného vyhlásenia viacerých krajín Aliancie vyplýva, že Nemecko a Rumunsko pošlú Ukrajine ďalšie batérie systémov Patriot, zatiaľ čo Holandsko a ďalšie krajiny poskytnú komponenty na vytvorenie jednej ďalšej batérie Patriotu. Taliansko zase Kyjevu poskytne systém protivzdušnej obrany SAMP-T.

Iné krajiny

Iné krajiny vrátane Kanady, Nórska, Španielska či Spojeného kráľovstva zase poskytnú Kyjevu niekoľko ďalších obranných systémov, ako NASAMS, HAWK, IRIS T-SLM, IRIS T-SLS či Gepard. Ďalšie krajiny NATO zase súhlasili s dodaním munície pre tieto systémy.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Biden ohlásil historický dar pre Ukrajinu: Krajine pošlú desiatky systémov protivzdušnej obrany

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: