eReport.sk
Biden sa nedožije?
Americký prezident Joe Biden odpovedá na otázky o ekonomike 12. decembra 2022 vo Washingtone. Foto: tasr/ap

Biden musel podstúpiť lekársku prehliadku. Je schopný vykonávať svoju funkciu?

Americký prezident Joe Biden je zdravý, vitálny a schopný úspešne vykonávať povinnosti prezidenta. Uviedol to v piatok lekár Bieleho domu Kevin O‘ Connor, keď informoval o výsledkoch pravidelnej lekárskej prehliadky. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Biden (80) sa vo štvrtok podrobil viacerým testom v Národnom vojenskom zdravotnom stredisku Waltera Reeda (WRNMMC) neďaleko Washingtonu. Takúto prehliadku naposledy absolvoval v novembri 2021.

Mohlo by vás zaujímať

  1. KĽDR je podľa Bidena
  2. Americký prezident Joe Biden prijal pozvanie od britského kráľa Karola III. na návštevu Spojeného kráľovstva. V stredu to oznámil Biely dom,
  3. George Soros
  4. Exprezident Donald Trump označil obvinenia voči nemu za urážku USA
  5. Čaputovej blufy?

Šéf Bieleho domu má síce podľa správy niekoľko relatívne malých problémov, avšak netrpí žiadnymi vážnymi fyzickými a neurologickými problémami. „Prezident neužíva žiadne tabakové výrobky, nepije alkohol a naďalej minimálne päť dní v týždni cvičí,“ informoval ďalej jeho lekár. Biden momentálne váži okolo 80 kilogramov pri výške 183 centimetrov.

Biden v novembri 2021 absolvoval kolonoskopiu, počas ktorej mu vyoperovali z hrubého čreva nezhubný výrastok. Neurologické vyšetrenia vtedy počas prehliadky odhalili poškodenie nervov v rukách a chodidlách, čo sa prejavuje pri chôdzi. Röntgen potvrdil aj artritídu v oblasti chrbtice.

Prezidenti o svojom zdraví nemlčia

Biden do úradu nastúpil vo veku 78 rokov v januári 2021 ako najstarší prezident USA. Či sa v roku 2024 bude uchádzať o znovuzvolenie, zatiaľ nepotvrdil, všeobecne sa to však očakáva.

Vzhľadom na pokročilý vek sa aj v jeho Demokratickej strane pochybuje, či by bol najlepším kandidátom. Počas najbližších prezidentských volieb v novembri 2024 bude mať už 81 rokov.

Americkí prezidenti musia pravidelne zverejňovať informácie o svojom zdravotnom stave. Nevyžaduje to síce žiaden zákon, stala sa však z toho bežná prax.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Biden musel podstúpiť lekársku prehliadku. Je schopný vykonávať svoju funkciu?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti