eReport.sk
Britský premiér Keir Starmer (vľavo) a americký prezident Joe Biden
Britský premiér Keir Starmer (vľavo) a americký prezident Joe Biden zdroj: tasr

Biden a Starmer spolu rokovali: Chcú podporiť Ukrajinu a zaistiť aby Putin nezvíťazil


Americký prezident Joe Biden a novozvolený britský premiér Keir Starmer rokovali v stredu večer v Bielom dome o vzájomnej spolupráci, Ukrajine a vojne v Pásme Gazy. TASR o tom informuje podľa štvrtkového vyhlásenia Starmerovej kancelárie zverejneného na jej oficiálnej webovej stránke.

Obaja lídri sa zhodli

Biden a Starmer sa stretli popri summite NATO, ktorý sa koná vo Washingtone. ,,Obaja lídri sa zhodli, že NATO je v 75. roku (svojej existencie) silnejšie a zjednotenejšie než kedykoľvek predtým,“ uviedla Downing Street vo vyhlásení.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zuzana Dolinková
  2. Český prezident Petr Pavel
  3. Ruský prezident Vladimir Putin
  4. prezident Peter Pellegrini
  5. Katarína Roskoványi-štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR
  6. Značka s nápisom Severný prúd 2 (Nord Stream 2) visí nad namaľovanou mapou 16. novembra 2021 v nemeckom Lubmine.

Dôležitosť Severoatlantickej aliancie

Počas rokovaní poukázali na dôležitosť Severoatlantickej aliancie aj v kontexte súčasnej geopolitickej situácie a vojny na Ukrajine. ,,Zhodli sa, že musíme robiť všetko pre podporu Ukrajiny a zaistenie toho, aby agresori ako (ruský prezident Vladmir) Putin nezvíťazili,“ uviedla kancelária.

V súvislosti s vojnou medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas v Pásme Gazy lídri hovorili o svojej spoločnej ambícii dosiahnuť okamžité prímerie, ktoré by umožnilo prepustenie rukojemníkov zadržiavaných militantmi a prúdenie humanitárnej pomoci do Pásma Gazy. Biely dom v samostatnom vyhlásení uviedol, že obaja zároveň potvrdili svoj záväzok riešiť tento konflikt v podobne vzniku dvoch štátov.

Starmerov zámer

Americký prezident tiež ocenil Starmerov zámer nastoliť bližšie vzťahy s európskymi lídrami a ocenil záväzok Spojeného kráľovstva voči bezpečnostnému paktu AUKUS medzi Britániou, USA a Austráliou. Podľa Downing Street poukázali na to, že ich krajiny sú silnejšie, keď sú zjednotené a spolupracujú vo svetle narastajúcich výziev vo svete.

Biden tiež podľa Bieleho domu zagratuloval Starmerovi k vymenovaniu do funkcie premiéra. ,,Tešia sa na spoluprácu pri prehlbovaní americko-britskej spolupráce pri ekonomických a klimatických záležitostiach s cieľom vybudovať prosperujúcejšiu a odolnejšiu budúcnosť,“ uviedol Biely dom.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Biden a Starmer spolu rokovali: Chcú podporiť Ukrajinu a zaistiť aby Putin nezvíťazil

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: