eReport.sk
Foto: eReport

Bezstarostné Dáta bez pátosu: Bude pohodové leto, mesačne zaočkujeme milión ľudí

Čaká nás pohodové leto, mladí sa budú chcieť zabávať a cestovať a potiahnu očkovací proces. Do konca leta bude podľa odborníkov z internetovej úderky Dáta bez pátosu na Slovensku zaočkovaných 60% občanov. Predikujú, že oboma dávkami vakcíny bude v tom čase „pichnutých“ už vyše 2 a pol milióna Slovákov.

Dátoví štatisti informujú, že 3. mája bolo v čakárni 240-tisíc ľudí a teraz ich je zhruba 90-tisíc. Uznávajú však, že v ich odhade množstva prevakcínovaných Slovákov sa mýlili. „Priznávame, nepodarilo sa dostať sa nad 2 milióny I. dávok, sme na 1,75 milióna. Pozastavilo sa očkovanie Astrou a nenavýšila sa kapacita očkovania v I. polovici mája. Podali sme 660-tisíc I. dávok, čo je oproti aprílu nárast o 66%. Super, ale zameškané budeme dobiehať cez leto,“ hodnotia.

To, čo sme nestihli v máji očakávajú, že napravíme v júny. Ocenili ale aj májové tempo. „V máji sme celkom podali vyše 1 milióna dávok a 1 deň dokonca viac ako 50 tisíc. Super, fakt dobrá robota,“ píšu na sociálnej sieti.

Zdroj: FB DBP

Optimisticky sa pozerajú aj na ďalší vývoj. „Z celkových 32% sa dostaneme na prelome júna a júla (po prvom júlovom víkende) na výborných 40% pre celé Slovensko. V Bratislave je to už dnes 45% a bude cez 50%. V Čadci sme pod 20% a asi sa nedostaneme cez 30%. To budú obrovské rozdiely a začnú hrať rolu pri nastavovaní pravidiel hlavne hromadných podujatí,“ prízvukujú členovia úderky Dáta bez pátosu.

Mesačne minieme milión dávok

Ideálne by podľa nich bolo, aby všetci čakatelia na I. dávku dostali termín a miesto, tak aby si mohli vyberať. Voľné sloty by sa potom ponúkli pre II. dávky. „Už máme dosť skúseností aj s tým, koľko naviac volať a kedy, aby sa kapacita využila vysokým percentom. Nie je to jednoduché, ale stále možno očkovať v prázdnych termínoch aj z ulice,“ dali návod do pľacu analytici.

Dodávajú, že obava, že budeme zatvárať veľké očkovacie centrá sa nenaplní. „Do čakárne aj dnes priebežne pribúdajú ľudia, určite tempom viac ako 10 tisíc denne. Veľké sú regionálne rozdiely a asi sa v Bardejove zatvorí, ale drvivá väčšina ostane voľná,“ ukázali prstom na nešťastné kúpeľné mesto.

Zdroj: FB DBP

Do Slovenska ako celku však vkladajú veľké nádeje. „Sme presvedčení, že v najbližších troch mesiacoch budeme očkovať priemerne viac ako 1 milión dávok mesačne. Malo by nás to dostať na 60% zaočkovanosť v septembri. Asi nie na začiatku, ale ku koncu leta určite,“

Sputnik splní historickú úlohu

Ako problém vidia vysoké ročníky rizikových ľudí nad 80 rokov. „Veľkou pomocou určite bude možnosť očkovať sa u „svojho“ lekára. To platí pre tínedžerov, ale aj pre seniorov,“ dávajú rozumy ľudia z platformy Dáta bez pátosu.

„Predikcia zaočkovanosti I. dávkou (dnes 33%): začiatok júla 40 % – 2,2 milióna, začiatok augusta 50% – 2,7 milióna, koniec leta (20. september) 60 % – 3,25 milióna ľudí,“ natipovali presné čísla analytici.

Počet plne zaočkovaných oboma dávkami bude ku koncu augusta podľa Dát bez pátosu blízko k množstvu 2,5 milióna ľudí. „Čaká nás pohodové leto, mladí chcú a budú cestovať a zabávať sa a očkovanie potiahnu, Sputnik splní svoju historickú úlohu a tých 200 tisíc hádam nájde svojich priaznivcov,“ zakončili optimisticky.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bezstarostné Dáta bez pátosu: Bude pohodové leto, mesačne zaočkujeme milión ľudí

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php