eReport.sk
Milan Mikulecký na snímke z videa počas rozhovoru pre denník Sme.
Milan Mikulecký na snímke z videa počas rozhovoru pre denník Sme. Foto: yt/sme

Bezpečnostný expert alebo amatér? O Čechovi, ktorého citujú aj naše médiá, sú pochybnosti

V Čechách bol odhalený jeho amaterizmus, Slovensko ho prijalo za bezpečnostného experta. Kto je Milan Mikulecký? 

V súčasnosti patrí medzi najcitovanejších bezpečnostných expertov na Slovensku a jeho vyjadrenia využíva denník SME alebo HNonline. Milan Mikulecký v Čechách, ale aj na Slovensku zažil po vypuknutí rusko-ukrajinskej vojny raketový štart v oblasti expertízy. Ako však odhalil český web špecializujúci sa na bezpečnostné otázky securitymagazin.cz, Mikulecký je v mnohých ohľadoch amatér, bez riadneho vzdelania a bol odvolaný z ministerstva obrany.

Český web sa pohráva s myšlienkou, kto by mohol mať záujem o jeho vzostup. Hoci sa Mikulecký v minulosti v drvivej väčšine zameral na komentovanie akrobatických pretekov, ako sú letecké preteky Red Bullu, jeho súčasné analýzy sa týkajú ruskej invázie a zbraňových systémov. V Českej republike začal Mikulecký komentovať udalosti pre najvplyvnejšie české mediálne servery ako Idnes.cz, Blesk.cz, DVTV.cz či z najčítanejšieho českého spravodajského webu Novinky.cz. Objavil sa však aj vo verejnoprávnej Českej televízii. Z monitoringu vyplýva, že od apríla do mája poskytol slovenským webovým stránkam SME a HNonline minimálne 11 pripomienok. 

Vyšetrovanie začal český bezpečnostný server

Mikulecký vo svojom životopise uvádza, že pracoval ako poradca ministra obrany Martina Stropnického. Podľa interných zdrojov bezpečnostný webu securitymagazin.cz však mal Mikulecký odísť s príchodom nového vedenia, a to z celkom zásadných dôvodov. Nebola mu udelená bezpečnostná previerka, o ktorú požiadal. „Je pravdepodobné, že je to spôsobené medzerou v životopise, alebo skôr nepoznaným faktom, že bol konateľom rusko-bieloruskej spoločnosti,“ uvádza server securitymagazin.cz a ďalej podrobne opisuje dôvod faktov.

V rokoch 1999 až 2000 mal Mikulecký pôsobiť ako konateľ karloveskej kozmetickej spoločnosti SynchrolineCZECH, ktorú dodnes vlastnia občania Ruska a Bieloruska. O tejto etape sa v Mikuleckovom verejnom životopise na LinkedIne nedočítate. „Vlastnícka štruktúra spomínanej spoločnosti má jednu zaujímavosť. Je rozdelená medzi 9 partnerov. Práve osvedčené podnikanie v Českej republike a príjmy z neho na prelome tisícročí boli jedným zo spôsobov, ako získať dlhodobý alebo dokonca trvalý pobyt v Českej republike,“ upozorňujú redaktori českého bezpečnostného portálu. 

Vzdelanie je kľúčom k úspechu? 

S ďalšími zvláštnymi vecami sa u Milana Mikuleckého stretnete v kapitole Vzdelávanie a pole. Na LinkedIn sám uvádza ako najvyššiu úroveň vzdelania Strednú školu reklamy a umeleckej tvorby Michael so sídlom v pražskej mestskej časti Chodov. Ďalej priznáva prax v spoločnostiach, ktoré boli na trhu s nehnuteľnosťami. Konkrétnejší je jeho CV pilota na serveri historicflight.cz „Od roku 2007 do roku 2013 pracoval ako výkonný riaditeľ pre východnú Európu v britskej investičnej spoločnosti Sky Invest Technology. Z tejto pozície okrem iného riadil revitalizáciu a rozvoj pražského letiska Letňany,“ píše sa na stránke.

Podľa securitymagazin.cz mala spoločnosť v roku 2013 na svojom účte aktíva vo výške necelých 7 000 libier a podľa verejných zdrojov úplne neprehľadnú vlastnícku štruktúru. Práve na spomínanom letisku Letňany je potrebné odhaliť oponu prevodov majetku a objasniť Mikuleckého úlohu.

Spravoval transakciu, ktorá previedla pozemok letiska Letňany z pôvodného vlastníka na akciovú spoločnosť SIT PRAGUE, a.s., v ktorej predstavenstve v tom čase pracoval, ktorá potom okamžite predala kľúčové pozemky letiska Letňany skupine PPF. Prvý privatizačný fond zosnulého Petra Kelnera sa dlhodobo netají zámerom zrušiť letisko s rozlohou sedemdesiat hektárov a vybudovať tu novú obytnú zónu. 

Zdroj: securitymagazin.cz


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bezpečnostný expert alebo amatér? O Čechovi, ktorého citujú aj naše médiá, sú pochybnosti

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti