eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: tasr/ap

Švédsky minister obrany: Rusko ja najväčšia bezpečnostná hrozba súčasnosti!


Rusko predstavuje najväčšiu bezpečnostnú hrozbu pre Švédsko a jeho spojencov v nadchádzajúcich rokoch. Vyplýva to z novej bezpečnostnej stratégie, ktorú Štokholm vydal v pondelok a bude platná do roku 2030.

Ľudí pripravovali na vojnu

Nový bezpečnostný dokument prichádza po roka po varovaní veliteľa švédskych ozbrojených síl, ktorý v januári obyvateľov vyzval, aby sa psychicky pripravili na možnosť vojnového konfliktu. „Nie je možné vylúčiť ozbrojený útok proti Švédsku a jeho spojencom,“ uvádza sa v novej bezpečnostnej stratégii.

Minister obrany Pål Jonson poznamenal, že závažnosť hrozby zo strany Ruska bude závisieť od vývoja vojny na Ukrajine. Dodal, že Moskva neváha použiť vojenskú silu a je pri tom „pripravená podstúpiť značné politické a vojenské riziká“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zelensky pricestoval do Washingtonu

Štokholm taktiež v dokumente uviedol, že vláda podnikla kroky na ochranu svojich strategických záujmov, a to najmä na severe krajiny. AFP pripomína, že v januári 2023 istá švédska ťažobná spoločnosť oznámila, že v arktickej oblasti krajiny objavila najväčšie ložisko kovov vzácnych zemín v Európe. Chemické prvky ako neodým, prazeodým a dysprózium sú kľúčové pre výrobu veterných turbín, elektromobilov, smartfónov či displejov.

Bezpečnostná stratégia

Prijatie novej bezpečnostnej stratégie súvisí so švédskym zámerom posilniť svoju bezpečnosť a obranu od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022. Dôsledkom ruskej agresie sa Švédsko v marci 2024 stalo členom NATO.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Švédsky minister obrany: Rusko ja najväčšia bezpečnostná hrozba súčasnosti!

Odoberať
Upozorniť na
30 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne