eReport.sk
Priority Únie sa nemenia
Český premiér Petr Fiala a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zdroj:tasr/ap

Idú do toho aj za cenu eskalácie napätia. Česko podpíše bezpečnostnú dohodu s Ukrajinou


Česko v júli podpíše bilaterálnu bezpečnostnú dohodu s Ukrajinou. Praha chce ukončiť rokovania s Kyjevom o tomto pakte ešte pred júlovým summitom NATO vo Washingtone, oznámil v piatok český premiér Petr Fiala.

Finalizácia podmienok

„S prezidentom Volodymyrom Zelenským sme sa včera dohodli, že zakončíme rokovania o znení česko-ukrajinskej bezpečnostnej dohody pred summitom NATO vo Washingtone,“ uviedol Fiala na sociálnej sieti X.

Bezpečnostná dohoda

Summit Severoatlantickej aliancie v Spojených štátoch sa bude konať od 7. do 11. júla, pripomína Reuters. Fiala zároveň oznámil, že bezpečnostnú dohodu krajiny podpíšu 18. júla na summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) v Londýne.

Dohoda má upravovať spoluprácu v bezpečnostnej a ekonomickej oblasti a mohla by sa podobať na podobné zmluvy, ktoré Ukrajina podpísala s Britániou či Nemeckom, domnieva sa český spravodajský portál Novinky.cz. Bezpečnostnú dohodu podpísal vo štvrtok Zelenskyj v Bruseli aj s Európskou úniou. Podpísanie takejto dohody s Ukrajinou ešte pred summitom NATO v piatok nevylúčil ani poľský premiér Donald Tusk.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruský prezident Vladimir Putin
  2. Pripravujú sa na vojnu?

Podľa predstaviteľov EÚ nemajú bezpečnostné dohody Ukrajiny s inými krajinami rovnakú váhu ako dohoda o vzájomnej obrane členských krajín NATO. Predstavujú však akýsi prísľub na poskytnutie zbraní a inej pomoci Ukrajine s cieľom posilniť jej bezpečnosť či v budúcnosti odvrátiť akúkoľvek ďalšiu inváziu.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Idú do toho aj za cenu eskalácie napätia. Česko podpíše bezpečnostnú dohodu s Ukrajinou

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: