eReport.sk
Na snímke zľava minister financií SR Eduard Heger, predseda vlády SR Igor Matovič a ministerka kultúry SR Natália Milanová (všetci OĽaNO) počas brífingu k prijatým opatreniam na zasadnutí Ústredného krízového štábu SR v Bratislave 14. septembra 2020. FOTO TASR - Dano Veselský

Bez pomoci naše odvetvie na dlhé roky skončí, píšu umelci Matovičovi


Umelecké organizácie premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) v otvorenom liste kritizujú za spôsob, akým problematiku komunikuje a bagatelizuje.

Pod otvorený list premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO), ktorý upozorňuje na problémy v kultúre, sa podpísalo ďalších sedem kultúrnych organizácií.

Prvá pomoc doteraz neprišla

Novými signatármi sú Antena – sieť pre nezávislú kultúru, Asociácia DJ-ov a hudobných producentov Slovenska DJ Camp, LITA – autorská spoločnosť, Asociácie kultúrnych inštitúcií miest a obci Slovenska, Slovenská koalícia pre kultúrnu diverzitu, Asociácia profesionálnych fotografov SR a Slovenská výtvarná únia. Signatárov listu je tak 20 organizácií a rektorka Vysokej školy výtvarného umenia v Bratislave Bohunka Koklesová. Informovala o tom Kristína Polerecká z Hudobnej Únie Slovenska.

Umelecké inštitúcie v liste upozornili, že prvá pomoc do kultúrneho a kreatívneho priemyslu doteraz neprišla. Tiež kritizujú, ako sa premiér k danej problematike postavil a tiež to, že tému podľa nich bagatelizuje na úroveň, akoby išlo len o pár umelcov. Vyzývajú ho, aby ich začal počúvať a riešil ich situáciu.

Kultúra a kreatívny priemysel sa týka 9 percent pracujúcich

Poukázali, že na Slovensku pracuje v kultúrnom a kreatívnom priemysle 220-tisíc občanov, čo je približne deväť percent pracujúcich. Dodali, že približne jedna tretina z nich má v posledných siedmich mesiacoch pokles práce o viac ako 80 percent a niektoré odvetvia o 90 percent.

Kultúrni zástupcovia vo svojom liste uznávajú, že pomoc pre podnikateľov a fyzické osoby bola poskytnutá, ale zároveň dopĺňajú, že z väčšiny opatrení ľudia a spoločnosti z kultúrnej oblasti vypadli.

Procesy výroby sú v rozvrate

Zástupcovia nesúhlasia s tým, že ide o problém v kompetencii Ministerstva kultúry SR (MK SR), keďže presahuje jeho kompetencie. MK SR nie je tým, kto má podľa nich riešiť potrebu kompenzácie jedného celého priemyselného odvetvia.

Objasňujú, že ide o medzirezortný problém, ktorý môže vyriešiť iba vláda. Ako ďalej približujú, sú odvetím hospodárstva ako akékoľvek iné, a preto sa dôrazne ohradzujú proti diskriminácii, ktorej sa im dostáva.

„Bez aktuálnej pomoci, kompenzácií a bez pomoci v ďalšom období, keďže pracovať naďalej v normálnom režime nebude možné, naše odvetvie na dlhé roky skončí, infraštruktúra a režimy procesov ‚výroby‘ sú už v súčasnosti v rozvrate,“ upozorňujú.

Zdroj: sita, ilustračné foto: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bez pomoci naše odvetvie na dlhé roky skončí, píšu umelci Matovičovi

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne