eReport.sk
Monika Beňová, foto: instagram MB

Beňová má za sebou krušné chvíle: Bolo to stresujúce, celú noc som nespala

AKTUALIZOVANÉ Europoslankyňa Monika Beňová obhájila svoj post v europarlamente. V prvom kole bola opätovne zvolená do funkcie kvestorky Európskeho parlamentu. Informovala o tom predsedníčka EP Roberta Metsolová s tým, že Beňová získala 487 hlasov.

Beňová túto funkciu, ktorú obhájila ako členka Progresívnej aliancie socialistov a demokratov, zastáva už od júla 2019. Kolégium kvestorov EP má päť členov, ktorých volia poslanci na funkčné obdobie trvajúce dva a pol roka s možnosťou obnovenia mandátu. Ich úlohou je dozerať na administratívne a finančné záležitosti, ktoré sa priamo týkajú členov EP a ich pracovných podmienok.

Kvestori a kvestorky sú aj členmi Predsedníctva EP, v ktorom majú poradný hlas a môžu navrhovať zmeny a doplnenia jeho dokumentov. Kvestorské kolégium sa obvykle schádza raz za mesiac, píše sa na webovej stránke europarlamentu.

– Foto: FB/monikabenova


„Bolo to stresujúce, ako každé voľby. Celú noc som nespala a Ľubo vravel že aj Leuška bola skoro celú noc hore, ale bola som opätovne zvolená za kvestorku EP, dokonca som získala o 100 hlasov viac ako v roku 2019. Všetky voľby vnímam s veľkou pokorou. Bolo to tak aj teraz. Je to nielen veľký osobný záväzok, ale aj zodpovednosť. Za voličov, za ľudí ktorí ma nevolili ale tiež, za frakciu a za moju stranu SMER SD. Ďakujem všetkým za vašu podporu, milí priatelia, veľmi si ju vážim,“ poďakovala za podporu na sociálnej sieti.
      
„Doposiaľ som ako kvestorka zodpovedala za väčšinu vydaných interných rozhodnutí týkajúcich sa fungovania europarlamentu z hľadiska ochrany zdravia a bezpečnosti. To súviselo aj so zabezpečením jeho administratívnej prevádzky v čase pandémie koronavírusu,“ uviedla europoslankyňa. Podľa vlastných slov zrejme bude mať ako kvestorka na starosti rovnakú agendu. O oblastiach, ktorým sa budú jednotliví členovia kolégia kvestorov venovať v nadchádzajúcom období, sa však bude rokovať až v najbližších dňoch.

Beňová doteraz zodpovedala aj za boj proti sexuálnemu obťažovaniu, rovnosť príležitostí pre všetkých, ale aj za za kancelárie EP v členských štátoch EÚ. Má predstavu, že by v rámci  projektu „Europe Experience“, ktorý zaviedol nedávno zosnulý šéf EP David Sassoli, vznikli aj na Slovensku nové kancelárie europarlamentu aj s priestorom pre návštevníkov, aby Slováci za europoslancami nemuseli chodiť len do Bruselu či do Štrasburgu. Vyjadrila nádej, že tieto priestory budú otvorené do roku 2024 a že prispejú k tomu, aby Slováci mali lepšie povedomie o eurovoľbách a zvýšili svoj účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu.  

V rozhovore pre slovenských novinárov v Štrasburgu Beňová vysvetlila, že práca v predsedníctve má skôr technický charakter a je zameraná na plnenie jednotlivých úloh, a nie je až tak o zviditeľňovaní domovskej krajiny. „Ja sa budem snažiť dobre pokrývať tie portfóliá, ktoré pri prerozdeľovaní dostanem a to všetko, čo sa dá urobiť pre Slovensko, to si nechám do pléna Európskeho parlamentu,“ uviedla poslankyňa, ktorá v EP vykonáva už svoj štvrtý mandát.

Zdroj: ph, tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Beňová má za sebou krušné chvíle: Bolo to stresujúce, celú noc som nespala

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti