Podľa organizácie Globsec je slovenská spoločnosť významne zraniteľná v oblasti verejnej mienky. Výskum analyzuje slabé miesta v ôsmich krajinách strednej Európy a západného Balkánu, ktoré predstavujú riziko z hľadiska rastúceho vplyvu Ruska a Číny. Hodnotenie sa veľmi dotklo národniarky Anny Belousovovej.
Podľa organizácie je tento fakt zásadným spôsobom zneužívaný, či už domácimi alebo zahraničnými aktérmi, ktorí z rôznych dôvodov šíria konšpiračné teórie či dezinformácie. „Ich dosah na slovenskú verejnosť je zrejmý a prejavuje sa napríklad v posilňovaní romantických predstáv o panslavizme, idealizovanej predstave o Rusku, ktorá má počiatky v 19. storočí, či v démonizovaní konceptu demokracie a slovenského členstva v EÚ a NATO,“ vysvetlila analytička Globsecu Miroslava Sawiris. Dodala, že situáciu tiež zhoršuje relatívne nízka dôvera v štátne inštitúcie.
Výsledky výskumu reflektujú dosah odlišných ideologických postojov Západu a Ruska a Číny v strategicky dôležitom regióne členských štátov EÚ a NATO, ako aj štátov, pre ktoré je členstvo v týchto inštitúciách ešte len cieľom.
Na hodnotenie našich vzťahov s Ruskom je ale citlivá Anna Belousovová. „Podľa GLOBSEC- u sú našou najväčšou slabinou pretrvávajúce sympatie voči Rusku. Ja si myslím, že to nie je naša slabina, naopak je to dôkaz toho, že ako národ sme si v tomto čudnom svete masového ohlupovania, klamstva a prepisovania histórie zachovali zdravý rozum a pamäť,“ spustila nazúrená národniarka.
Prizvukuje, že by sme sa mali usilovať o dobré vzťahy so všetkými národmi, zvlášť s tými, s ktorými máme spoločné korene, t.j. so slovanskými národmi. „Kladiem si otázku: Čo za organizáciu je GLOBSEC, aké má ciele, keď sympatie medzi dvoma národmi a snahy o dobré vzťahy označuje za slabinu ?!?!?! Im by sa zrejme páčilo, keby sme Rusko nenávideli. Potom ale treba otvorene povedať, že GLOBSEC fungujúci pod krídlami USA neusiluje o mier a porozumenie medzi národmi, ale ich snahou je zrejme vojnové štvanie!“ chŕli síru Belousovová.
Index hodnotí krajiny na škále od 0 (najväčšia odolnosť) po 100 (najväčšia zraniteľnosť) v piatich oblastiach, a to postoje verejnosti, politické prostredie, verejná správa, informačné prostredie a občiansky a akademický sektor. Celkovo sa Slovensko umiestnilo v odolnosti na treťom mieste (po Česku a Rumunsku) s finálnym skóre 32/100. Okrem týchto krajín bolo analyzované Bulharsko, Maďarsko, Čierna Hora, Severné Macedónsko, Rumunsko a Srbsko.
Za toto relatívne pozitívne umiestnenie sú podľa Globsecu zodpovedné najmä dynamická občianska spoločnosť, väčšinové proeurópske a proatlantické smerovanie politických elít, relatívne robustný systém osobných slobôd a horizontálne delenie moci, ako aj bohatý mediálny priestor reprezentujúci široké spektrum politických názorov.
Zdroj: r, tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Belousovová pení na Globsec: Vám by sa páčilo, keby sme Rusko nenávideli!